2021’de Mars’a 3 uzay gemisi gidecek « MedyaPress

20 Ağustos 2022 - 01:52
Pet Shop tünel kedi oyuncakları peluş kedi oyuncakları ödül hazneli kedi oyuncakları plastik kedi oyuncakları kedi çiğneme oyuncakları olta kedi oyuncakları kedi seyahat kapları hazneli kedi kapları plastik kedi kapları kedi gezdirme tasması kedi tırmalama tahtası ağacı kulesi kedi banyo ürünleri seramik kedi kapları otomatik kedi kapları ince taneli kedi kumu tester mama kampanyalı kedi konserveleri kedi bakım ürünleri plastik kaucuk oyuncaklar köpek kedi traş makinesi kedi biberonu kedi tuvaleti kalın taneli kedi kumu diş ipi köpek oyuncakları köpek havlama önleyici köpek gezdirme tasması metal köpek kapları seramik köpek kapları köpek seyahat kapları plastik köpek kapları otomatik köpek kapları köpek aksesuarları köpek eklem kas sağlığı ürünleri köpek vitamin ürünleri köpek parazit kene ürünleri köpek kulak sağlığı ürünleri köpek göz sağlığı ürünleri köpek sağlık ürünleri köpek deri tüy bakım ürünleri köpek şampuanları yavru köpek bakım ürünleri köpek bakım ürünleri stick köpek ödülleri doğal et köpek ödülleri kurutulmuş köpek ödülleri köpek bisküvileri köpek kemikleri kampanyalı köpek konservesi yaşlı köpek konservesi yetişkin köpek konservesi konserve yaş köpek maması kampanyalı köpek maması kedi tuvalet eğitim ürünleri kedi çiğneme önleyici ürünler sıvı kedi ödülleri doğal et kedi ödülleri kedi bisküvileri kedi ödülleri kedi tasması kedi süt tozu kedi vitaminleri yaşlı köpek maması tahılsız köpek maması acana kedi maması yavru kedi konservesi yetişkin kedi konservesi kısırlaştırılmış kedi konservesi light diyet köpek maması acana mama proplan yavru köpek maması proplan köpek maması proplan yavru kedi maması orijen yavru kedi maması nd yavru köpek maması nd yavru kedi maması royal canin köpek maması proplan mama acana yavru köpek maması orijen mama kedi maması royal canin yavru kedi maması royal canin kedi maması royal canin mama yaş kedi mamaları tahılsız kedi maması özel ırk kedi maması yetişkin kedi maması yaşlı kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması

2021’de Mars’a 3 uzay gemisi gidecek

Son yıllardaki en büyük yarışlarda biri uzayda yaşanıyor. Dünyadan uzaya 2021 yılı içinde üç uzay gemisi yaşam aramak, Kızıl Gezegen’in atmosferini ve çevresini daha iyi anlamak için Mars’a gidecek. Elon Musk, 2027’da mürettebatlı olarak Mars’a gitmeyi hedefliyor.

2021’de Mars’a 3 uzay gemisi gidecek
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 15:13

2030’ların sonuna kadar insanları Kızıl Gezegene yerleştirme nihai amacıyla 2021 yılında gerçekleşecek 3 uzay görevi de benzersiz ve heyecan verici olacak.
Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin uzay araçları şu anda uzayda saatte binlerce mil hızla ilerliyor ve  iki dünya arasındaki boşluk hakkında bilgi topluyorlar.

Hope Mars görevi, başka bir gezegene gönderilen ilk Arap uydusu pozisyonunda. Çin uzay gemisi ise kendi roketiyle fırlatılması da dahil olmak üzere tamamen Çin’in ilk Mars misyonu ve Çin böylece Amerika’dan sonra Mars’a gezici indiren ikinci ülke olacak.

NASA’nın yeni Mars misyonu ise, komşu gezegen hakkında daha fazla bilgi vermek için uzaya gönderilmiş en büyük araçlardan olan Curiosity’nin stratejisiyle gerçekleşecek.

NASA’NIN SON MARS GEZGİNİ : PRESEVERANCE

NASA’nın Perseverance gezgini, Kızıl Gezegeni keşfetmek için gönderilen ve Dünya’ya birçok çarpıcı görüntü gönderen Curiosity gezgini de dahil olmak üzere uzun bir sürecin devamı…

NASA’nın uzay gemisi, bir dizi bilimsel enstrümanın yanı sıra, 10,9 milyon insanın adının bulunduğu çipler de dahil olmak üzere bir dizi “gizli mücevher” taşıyor.

Curiosity gibi Perseverance da NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuarı’nda inşa edildi.

Perseverance’ın Mars’taki görevinin temel amacı, antik mikrobiyal yaşamın belirtilerini araştırmak da dahil olmak üzere astrobiyoloji olarak açıklandı.

NASA, Aralık ayında Perseverance tarafından toplanan örnekleri 2030’a kadar Dünya’ya geri getirmek için Mars Sample Return (MSR) çoklu görev planlarını onayladı. NASA’dan Thomas Zurbuchen, “Mars’ın örneklerini Dünya’ya getirmek, uzay çağının ilk günlerinden beri gezegen bilim adamlarının bir hedefi olmuştur.” dedi.

Mars 2020 görevi, aslında Kızıl Gezegen’in insan keşfine hazırlanmanın bir yolu olarak Ay’a yönelik görevleri içeren daha büyük bir programın parçası.

EMIRATES’İN MARS OPERASYONU: HOPE (UMUT)

Emirates’in Mars misyonuyla ilgili adımı bir Arap ulusunun gezegenler arası ilk görevi. Mars Hope olarak bilinen, uzay aracının hedefe ulaşması Birleşik Arap Emirlikleri’nin gezegene ulaşan beşinci ülke olacağı anlamına geliyor.

Proje Direktörü Omran Sharaf, Mars’ın dış hidrojen halesinin erken gözlemlerini yapmak ve gezegenler arası hidrojen modellemesine veri eklemek için yerleşik spektrografi kullanacaklarını söyledi. Sharaf, “MOI’ye doğru ilerlerken gezegenler arası toz ölçümlerini yapmak için gemideki yıldız takip cihazlarını da kullanacağız” dedi.

Mars Hope, 20 Temmuz’da Japonya’daki Tanegashima Uzay Merkezi’nden başarılı bir şekilde fırlatılmasının ardından,  Kızıl Gezegene yedi aylık yolculuğu boyunca yedi yörünge ayarlaması yapması bekleniyordu.

BAE Gelişmiş Teknolojiler Bakanı Sarah Al Amiri, “Mars Hope sondasının bugüne kadarki performansından çok memnunuz ve şimdi Kızıl gezegene ulaşma ve bilim misyonumuza başlama hedefimize ulaşma yolunda ilerliyoruz” dedi.

ÇİN’İN İLK MARS GEZGİNİ : TIANWEN-1

Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) tarafından 23 Temmuz 2020’de başlatılan Çin Tianwen-1 görevi hakkında halka açık çok daha az bilgi var.

Gezici Şubat ayında herhangi bir noktadan Mars’a ulaşacak. Görevleri arasında Mars’taki eski yaşam belirtilerini aramak da var. CNSA, iniş aracının NASA’nın Viking 2 kara aracının güneyinde, Mars InSight iniş aracının kuzeybatısındaki büyük çarpma havzası Utopia Planitia’nın içinde olacağını doğruladı.

Arizona Üniversitesi’nden bir gezegen bilimci olan Alfred McEwen, Space.com’a, Mars yüzeyinin çoğunlukla düz ve pürüzsüz olduğunu, ancak kraterler ve yükseltilerin olduğunu söyledi. Bazı bilim adamları tarafından ‘çamur akışlarıyla kaplı olarak yorumlandığını’ ve bu nedenle eski derin yeraltı sularının kanıtı olabileceğini sözlerine ekledi.

Tianwen-1 uzay gemisi Şubat ayında Mars yörüngesine varacak olsa da, gezegenin yüzeyine fırlatılması üç ay sürebilir.

Çin’in bu girişimi başarılı olursa gezgin Mars’ta 90 Mars günü kalacak. Bir Mars günü, bir dünya gününden yaklaşık 40 dakika daha uzun. Bu da toplam 93 gün gibi bir rakamı oluşturuyor.

MARSLI HAYAT ARAYIŞI

Bu araştırmaların ve girişimlerinin hepsinin ortak amacı dünyaya en yakın gezegen pozisyonunda olan Mars’ın yani komşumuzun durumunu daha iyi anlamak ve olası uzay yaşamı hakkında bazı belirtileri aramaya yardımcı olmak olarak açıklanıyor.

Önümüzdeki 10 yıl içinde onlarca mürettebatsız Mars seyahati gerçekleşecek ve bu aksiyonarın hepsinin temel sebebi uzayda bir yaşam aramak.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan Rosalind Franklin Rover, 2023’te Kızıl Gezegene doğru yola çıkacak ve 2030’dan önce gerçekleşecek olan NASA / ESA görevlerini takip edecek. Çin, Japon Uzay Ajansı JAXA ve ortak bir ESA ve NASA misyonunun, on yıl içinde Mars’tan Dünya’ya kaya örneklerini geri göndermesi planlanıyor.

Atılacak adımlar sayesine insanlar 2030’larda NASA’nın daha geniş Artemis misyonunun bir parçası olarak Kızıl Gezegene ilk kez adım atacaklar. İlk olarak Ay’a ulaşacak olan mürettebatlı uçuşlarda Ay’dan bir fırlatma rampası desteğiyle Mars’a doğru hareket edecek.

Uzay hakkındaki farklı fikirleri ve girişimleriyle de bilinen Elon Musk, 2024 yılına kadar mürettebatsız ve 2027 yılından da mürettebatlı olarak Mars’a gitmeyi hedefliyor.

Pet Shop kedi yatakları köpek ayakkabıları kedi oyuncakları köpek kafesleri lazer kedi oyuncakları köpek tuvalet eğitim ürünleri açık kedi tuvaleti köpek yatakları kedi mama su kapları köpek kulübelesi kedi kumu küreği yavru köpek maması kedi seyahat ürünleri köpek kaka poşeti kedi tarak fırçaları frizbi köpek oyuncakları kedi tuvalet paspası köpek ağızlıkları kedi evi köpek sakinleştirici kapalı kedi tuvaleti köpek kapıları acana yavru kedi maması köpek künyeleri kedi kıyafetleri köpek zeka oyuncakları kedi kumu köpek ürünleri kedi eğitim ürünleri köpek tuvalet torbası kedi mama servisleri köpek boyun tasması bentonit kedi kumu köpek parfümleri proplan kedi maması orijen yavru köpek maması kedi kafesleri köpek tasmaları kurutulmuş kedi ödülleri nd farmina mama kedi zeka oyuncakları köpek oyuncakları metal kedi kapları köpek eğitim tasması yavru kedi bakım ürünleri köpek elizabeth yakalığı kedi ürünleri köpek bağlama kazığı yaşlı kedi konservesi kedi boyun tasması köpek mama su kapları kedi kumu torbası köpek seyahat örtüleri kedi taşıma çantaları köpek kıyafetleri kedi aksesuarları köpek diş sağlığı ürünleri kedi gögüs tasması köpek mama servisleri yavru kedi maması köpek ödülleri kedi macunu yetişkin köpek maması kedi sakinleştirici ürünler nd köpek maması kedi tırnak pati bakım ürünleri acana köpek maması kedi uzaklaştırıcı orijen köpek maması stick kedi ödülleri light diyet kedi maması royal canin yavru köpek maması kedi kapıları köpek maması kedi otlu oyuncaklar köpek taşıma çantaları silika kedi kumu yavru köpek konservesi kampanyalı kedi mamaları köpek süt tozu kedi şampuanları köpek uzaklaştırıcı kedi deri tüy bakımı ürünleri köpek tarak fırçaları kedi parfümü hazneli köpek kapları orijen kedi maması köpek gögüs tasması nd kedi maması köpek tuvalet çiş pedi