Suudi Arabistan’ın kesinti kararıyla petrol fiyatları artıya geçti « MedyaPress

11 Ağustos 2022 - 14:16
Pet Shop tünel kedi oyuncakları peluş kedi oyuncakları ödül hazneli kedi oyuncakları plastik kedi oyuncakları kedi çiğneme oyuncakları olta kedi oyuncakları kedi seyahat kapları hazneli kedi kapları plastik kedi kapları kedi gezdirme tasması kedi tırmalama tahtası ağacı kulesi kedi banyo ürünleri seramik kedi kapları otomatik kedi kapları ince taneli kedi kumu tester mama kampanyalı kedi konserveleri kedi bakım ürünleri plastik kaucuk oyuncaklar köpek kedi traş makinesi kedi biberonu kedi tuvaleti kalın taneli kedi kumu diş ipi köpek oyuncakları köpek havlama önleyici köpek gezdirme tasması metal köpek kapları seramik köpek kapları köpek seyahat kapları plastik köpek kapları otomatik köpek kapları köpek aksesuarları köpek eklem kas sağlığı ürünleri köpek vitamin ürünleri köpek parazit kene ürünleri köpek kulak sağlığı ürünleri köpek göz sağlığı ürünleri köpek sağlık ürünleri köpek deri tüy bakım ürünleri köpek şampuanları yavru köpek bakım ürünleri köpek bakım ürünleri stick köpek ödülleri doğal et köpek ödülleri kurutulmuş köpek ödülleri köpek bisküvileri köpek kemikleri kampanyalı köpek konservesi yaşlı köpek konservesi yetişkin köpek konservesi konserve yaş köpek maması kampanyalı köpek maması kedi tuvalet eğitim ürünleri kedi çiğneme önleyici ürünler sıvı kedi ödülleri doğal et kedi ödülleri kedi bisküvileri kedi ödülleri kedi tasması kedi süt tozu kedi vitaminleri yaşlı köpek maması tahılsız köpek maması acana kedi maması yavru kedi konservesi yetişkin kedi konservesi kısırlaştırılmış kedi konservesi light diyet köpek maması acana mama proplan yavru köpek maması proplan köpek maması proplan yavru kedi maması orijen yavru kedi maması nd yavru köpek maması nd yavru kedi maması royal canin köpek maması proplan mama acana yavru köpek maması orijen mama kedi maması royal canin yavru kedi maması royal canin kedi maması royal canin mama yaş kedi mamaları tahılsız kedi maması özel ırk kedi maması yetişkin kedi maması yaşlı kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması

Suudi Arabistan’ın kesinti kararıyla petrol fiyatları artıya geçti

Suudi Arabistan’ın petrol üretiminde sürpriz niteliğinde aldığı ek kesinti kararıyla piyasalar hareketlendi. Karar sonrasında Texas türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 5’lik bir artışla 50 dolar seviyesine kadar çıktı. Pandemi nedenliyle alınması muhtemel kısıtlama kararıyla petrol talebinin yılın ilk çeyreğinde düşük seviyede kalabileceği öngörülüyor.

Suudi Arabistan’ın kesinti kararıyla petrol fiyatları artıya geçti
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 17:10

Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) ve OPEC+ üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının konferans yöntemiyle bir araya geldiği 13. Bakanlar Toplantısı sona erdi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, basın toplantısında enerji piyasalarının desteklenmesine yönelik olarak günlük 1 milyon varillik ek kesintiye gideceklerini belirtti. Ekonomist Dr. Rahmi İncekara alınan bu kararın petrol piyasasına etkilerini değerlendirdi. İncekara, “Suudi Arabistan’ın bu hamlesi özellikle diğer ülkelerin ekonomilerini desteklenmesine yönelik önemli bir hamle olarak karşımıza çıktı. Ayrıca Rusya ve Kazakistan’ın gelecek 2 ay süresince petrol üretimlerini arttıracağı belirtildi. Rusya’nın üretimini şubat ayında 65 bin varil Kazakistan’ın ise 10 bin varil arttıracağı, ülkelerin mart ayında ise aynı üretim artışına devam edeceği belirtildi” dedi.

“Suudi Arabistan’ın kesintisi diğer ülkelere üretim artışını destekleyecek”

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Selman’ın günlük petrol üretiminde 1 milyon varil ek kesintiye gidilmesinin diğer ülkelerin desteklenmesine yönelik önemli bir hamle olarak gördüğünü belirten Ekonomist Rahmi İncekara, “Suudi Arabistan Enerji Bakanı Selman basın toplantısında enerji piyasalarının desteklenmesine yönelik olarak günlük 1 milyon varillik ek kesintiye gideceklerini belirtti. Buna göre Suudi Arabistan’ın açıkladığı ek kesinti ile OPEC grubunun günlük üretim kesintisi Şubat ayında 8 milyon 125 bin varil, Mart ayında ise 8 milyon 50 bin varil olarak karşımıza çıkacak. Suudi Arabistan’ın bu hamlesi özellikle diğer ülkelerin ekonomilerini desteklenmesine yönelik önemli bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Suudi Arabistan’ın yapmış olduğu bu hamleyle diğer ülkeler üretimlerini arttırabilecek ve Suudi Arabistan’ın yapmış olduğu kesintiyi diğer ülkelerin üretim artışıyla beraber desteklenmesi söz konusu olacak” diye konuştu.

“Suudi Arabistan’ın kararı sonucu fiyatlar ve hisselerde artış söz konusu”

Suudi Arabistan’ın vermiş olduğu bu karar sonucunda petrol fiyatları ve hisselerde oynama olduğunu belirten İncekara, “Karar sonrası baktığımızda ABD tipi ham petrolde yüzde 5’lik bir artış söz konusu oldu. Pandemiden bu yana ilk kez 50 doların üzerine çıkan bir Brent petrolünü izledik. Aynı şekilde Brent kontratı da yüzde 5’e yakın bir artış kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri enerji hisseleri de bu karardan olumlu yönde etkilendi. Kaya petrol üreticisi olan EQ Resources hisseleri de yüzde 11’e kadar bir artış eğilimi gösterdi. Bu yılın ilk çeyreğinde her ay düzenli olarak piyasa koşulları çerçevesi içerisinde toplanma kararı ve aynı şekilde bir sonraki ay içerisinde üretimi gülük 500 bin varili geçmeyecek şekilde artırabilmeye yönelik olan karar alındı. Karar sonrasında Texas türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 5’lik bir artışla 50 dolar seviyesine kadar çıkmış oldu” ifadelerini kullandı.

“Suudi Arabistan dört yeni petrol ve doğal gaz yatağı buldu”

Suudi Arabistan’ın Petrol ve doğal gaz kaynaklarını genişletmeye yönelik olan hamlelerine devam ettiğini belirten İncekara, “Suudi Arabistan’da dört yeni petrol ve doğal gaz yatağı bulundu milli petrol şirketi Suudi Aramco’nun ülkenin farklı yerlerinde dört petrol ve geleneksel olmayan doğal gaz yatağı bulduklarını açıkladı. Petrol ve gaz rezervi açısından tespitin yine Aramco tarafından sürdürüleceği belirtildi” ifadelerine yer verdi.

“Pandemi nedenli kısıtlamalar petrol talebini yılın ilk çeyreğinde düşük seviyede tutabilir”

Birçok ülkenin pandemi nedeniyle kısıtlama ve yasaklamalara gitmesinin ardından yılın ilk çeyreğinde petrol talebinin düşük olabileceğine değinen İncekara, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın pek çok ülkesinde kısıtlamalar, sınırlamalar ve kapanmalar söz konusu. Haliyle petrol talebinin özellikle yılın ilk çeyreği itibari ile düşük seviyede kalabileceği söyleniyor. Dolayısıyla Suudi Arabistan’ın üretim kesintisine gitmesine sebebiyet verdiğini söylemek gerekir. Bu açıdan bakıldığında üretim kesintisiyle beraber petrol fiyatlarının üst seviyede kalması temel unsur olarak değerlendirilmiş konumda. Özellikle yılın 2. çeyreği itibari ile aşılama çalışmalarının getirmiş olduğu sonuçlara göre petrol talebinde tekrar bir artış trendi söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

Furkan Serttaş

Pet Shop kedi yatakları köpek ayakkabıları kedi oyuncakları köpek kafesleri lazer kedi oyuncakları köpek tuvalet eğitim ürünleri açık kedi tuvaleti köpek yatakları kedi mama su kapları köpek kulübelesi kedi kumu küreği yavru köpek maması kedi seyahat ürünleri köpek kaka poşeti kedi tarak fırçaları frizbi köpek oyuncakları kedi tuvalet paspası köpek ağızlıkları kedi evi köpek sakinleştirici kapalı kedi tuvaleti köpek kapıları acana yavru kedi maması köpek künyeleri kedi kıyafetleri köpek zeka oyuncakları kedi kumu köpek ürünleri kedi eğitim ürünleri köpek tuvalet torbası kedi mama servisleri köpek boyun tasması bentonit kedi kumu köpek parfümleri proplan kedi maması orijen yavru köpek maması kedi kafesleri köpek tasmaları kurutulmuş kedi ödülleri nd farmina mama kedi zeka oyuncakları köpek oyuncakları metal kedi kapları köpek eğitim tasması yavru kedi bakım ürünleri köpek elizabeth yakalığı kedi ürünleri köpek bağlama kazığı yaşlı kedi konservesi kedi boyun tasması köpek mama su kapları kedi kumu torbası köpek seyahat örtüleri kedi taşıma çantaları köpek kıyafetleri kedi aksesuarları köpek diş sağlığı ürünleri kedi gögüs tasması köpek mama servisleri yavru kedi maması köpek ödülleri kedi macunu yetişkin köpek maması kedi sakinleştirici ürünler nd köpek maması kedi tırnak pati bakım ürünleri acana köpek maması kedi uzaklaştırıcı orijen köpek maması stick kedi ödülleri light diyet kedi maması royal canin yavru köpek maması kedi kapıları köpek maması kedi otlu oyuncaklar köpek taşıma çantaları silika kedi kumu yavru köpek konservesi kampanyalı kedi mamaları köpek süt tozu kedi şampuanları köpek uzaklaştırıcı kedi deri tüy bakımı ürünleri köpek tarak fırçaları kedi parfümü hazneli köpek kapları orijen kedi maması köpek gögüs tasması nd kedi maması köpek tuvalet çiş pedi