DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.307,99-1.151

Rusya’yı çileden çıkartacak İHA kararı! Ortalığı karıştıracak bir karar da İran’dan

İlerleyen zamanlarda Karadeniz’i hareketli günler bekliyor. Zira ABD, Romanya’ya MQ-9 İHA’larını konuşlandıracağını açıkladı. Söz konusu İHA’ların Rusya’ya karşı “serbest manevra görevlerine” de katılacağı ifade edildi. Öte yandan İran da bölgede gerilimi artırarak, Simnan eyaletinde iki gün sürecek insansız hava araçları tatbikatı başlattı.

Yayınlanma Tarihi :
Rusya’yı çileden çıkartacak İHA kararı! Ortalığı karıştıracak bir karar da İran’dan

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, “istihbarat, gözlem ve keşif görevleri” için “MQ-9 Reaper” tipi insansız hava araçlarını (İHA), 90 havacı asker ile Romanya’ya konuşlandıracağını açıkladı. Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, söz konusu araçların, Romanya’daki Campia Turzii Hava Üssüne konuşlandırılacağı ve filo tamamen işlevsel hale getirilene kadar İtalya’daki Aviano Hava Üssündeki 31. Filonun yönetiminde olacağı kaydedildi.

RUSYA’YA KARŞI HAREKET EDECEK

Kaç adet MQ-9 gönderileceği bilgisi paylaşılmayan açıklamada, keşif kabiliyetlerinin yanı sıra MQ-9’ların aynı zamanda, ABD’nin yeni devreye soktuğu daha küçük birliklerle hızlı harekat icra etmeyi öngören “Hızlı Muharebe Konseptinin (ACE)” işletilmesine destek vereceği ve bölgede Rusya’ya karşı “serbest manevra görevlerine” de katılacağı belirtildi.

İHA’LAR TATBİKATLARA KATILACAK

İHA’ların bölgedeki tatbikatlara da katılacağına değinilen açıklamada, “MQ-9’un bu konuşlandırma ile ön cephedeki varlığı, ABD’nin Avrupa’nın güvenlik ve istikrarına olan bağlılığını ortaya koyuyor; NATO müttefikleri ve Avrupalı diğer ortaklarla olan ilişkilerimizi güçlendirmeyi amaçlıyor” ifadesine yer verildi.

“DOSTTA GÜVEN DÜŞMANA KORKU VERİYORLAR” MESAJI

ABD’nin Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jeff Harrigian da konuyla ilgili açıklamasında, “MQ-9’ların ileri ve harbe hazır bir pozisyona konuşlandırılması ortak ve müttefiklerimize güvence verirken, hasımlarımıza ortaya çıkabilecek herhangi bir tehdide çok hızlı yanıt verebileceğimize dair açık bir mesaj göndermektedir” dedi.

HIZLI HAREKET ETME KABİLİYETİ KAZANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

ABD Hava Kuvvetleri, şubat ayında Hızlı Muharebe Konseptine dair faaliyetlerini duyurmuştu. Bu yöntemle, bir savaşta hava unsurlarının büyük üsler yerine gerek görüldüğü takdirde küçük üslerde ve küçük ölçekli kuvvetlerle hızlı harekat icra etmesi amaçlanıyor.

İran'ın İHA tatbikatından bir kare

İRAN “İHA TATBİKATI” BAŞLATTI

Tasnim Haber Ajansına göre, İran Ordusu Harekat Başkan Yardımcısı Amiral Mahmud Musevi, “İran Ordusu kara, hava ve deniz kuvvetlerine ait yüzlerce İHA’nın yer aldığı tatbikatta, gerçeğe yakın savaş senaryoları uygulanacak.” dedi. 

Musevi, iki gün boyunca havadan havaya füzeler kullanılarak hava hedeflerinin imha edilmesi, yer hedeflerinin nokta atışıyla füzelerle vurulması ve intihar saldırıları gibi operasyonların tatbikatının yapılacağını kaydetti.