DOLAR32,8954% 0.21
EURO35,3266% 0.51
STERLIN41,7005% 0.26
FRANG36,8403% 0.33
ALTIN2.459,08% 0,34
BITCOIN60.938,75-5.209

Rusya, Zelenski’yi arananlar listesine aldı: Ukrayna’dan açıklama

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin Rusya’da arananlar listesine alındığına ilişkin bilgilerin, Rus devleti ve propagandasının çaresizliğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

Yayınlanma Tarihi :
Rusya, Zelenski’yi arananlar listesine aldı: Ukrayna’dan açıklama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Rusya İçişleri Bakanlığının Zelenski’nin sözde arananlar listesine alındığını açıkladığı yönündeki bilgilerin, Rus devleti ve propagandasının çaresizliğinin bir kanıtı olduğu” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş suçu işlediği şüphesiyle tutuklanmasına ilişkin kararın gerçek olduğuna ve bu kararın 123 ülkede uygulanabilirliğine işaret edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya İçişleri Bakanlığının veri tabanında arananlar listesine doğum yeri ve tarihiyle birlikte adı konulan Zelenski’nin Rusya Federasyonu Ceza Yasası uyarınca arandığı belirtilmişti.​​​​​​​

Rusya tarafından yapılan açıklamada arananlar listesine Eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun da eklendiği kaydedildi.

Açıklamada hakkındaki suçlamaya ilişkin bilgi verilmeyen Poroşenko’nun 2014-2019 yılları arasında Ukrayna Devlet Başkanlığı görevini yürüttüğü kaydedildi.

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko

Rusya, Şubat ayında da Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ı “arananlar listesine” eklediğini duyurmuştu.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas

Rusya, Zelenski hakkında dava açmış, Rusya İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin arananlar listesine alındığını açıklamıştı.

Rusya, Zelenskiy'i arananlar listesine eklediRusya, Zelenskiy’i arananlar listesine ekledi

İçişleri Bakanlığının veri tabanındaki arananlar listesine eklenen Zelenskiy’nin doğum yeri ile tarihi ve Ukrayna Devlet Başkanlığı görevine getirildiği tarih ile eklendiği kaydedilmişti.

Rusya, Şubat ayında da Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ı “arananlar listesine” eklediğini duyurmuştu.