Ruslar duyurdu: Moskova-Kiev arasındaki görüşmeler İstanbul’da olacak « MedyaPress

24 Mayıs 2022 - 03:45

Ruslar duyurdu: Moskova-Kiev arasındaki görüşmeler İstanbul’da olacak

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim sürerken, tansiyonun düşmesi için çaba gösteren devletlerin başında gelen Türkiye, arabulucu oluyor. Rus basını, toplantıların İstanbul’da düzenleneceğini açıkladı.

Ruslar duyurdu: Moskova-Kiev arasındaki görüşmeler İstanbul’da olacak
Son Güncelleme :

20 Ocak 2022 - 18:12

Rusya ve Ukrayna arasındaki yükselen gerilim dünyanın gündeminde yer edinmeye devam ediyor. Sputnik’in de aralarında bulunduğu basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey diplomatik kaynaklar, son dönemde durmuş olan Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) arasındaki Minsk toplantılarının İstanbul’da düzenleneceğini açıkladı.

İSTANBUL’DA GÖRÜŞÜLECEĞİ AÇIKLANDI

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna arasındaki krizde tutumunun başından beri net olduğunu ifade ederek, bunu, “Tansiyonu düşürmek, çatışmayı önlemek ondan sonra diyaloğu arttırmak. NATO içinde de bu pozisyonu alıyoruz. Türkiye’nin pozisyonu da şu anda çok etkili” diyerek açıkladı. Diplomatik kaynaklar, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Rusya işin doğrusu ilk başta arabulucu istemedi. Dün Peskov, ‘Ukrayna ikna edilsin’ diye bir açıklama yaptı. Ukrayna daha önceden de Türkiye’nin arabulucu olmasına sıcak bakıyordu. Minsk toplantıları İstanbul’da yapılacak. Daha önce katılımcılar kimse onlar katılacak. Rusya, Ukrayna, Donbass’tan temsilciler ve AGİT katılacak. Toplantının tarihi henüz kesinleşmedi.

MİNSK TOPLANTILARI

Belarus’un başkenti Minsk’te yapılması nedeniyle Minsk toplantıları olarak anılan görüşmelerin sonuncusu Eylül 2019’da yapılmıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle bir süre çevrimiçi düzenlenen toplantılar, Ukrayna’nın Belarus’un Rusya’ya yakın politikası nedeniyle temsilcilerini Minsk’e göndermeyeceklerini açıklamasıyla sekteye uğramıştı.

İSRAİL İLE GÖRÜŞMELER

Gündemin bir diğer maddesi ise Türkiye’nin İsrail ile yakınlaşması. Diplomatik kaynaklar, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog’un Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceğine dair açıklamaları ise “İsrail ile bir takvim yok. Telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanımız ‘beklerim’ dedi, o da ‘gelmek isterim’ dedi. Aynı şekilde aşağıda diplomatik kanallar üzerinden değişik seviyelerde arkadaşlarımız görüşüyorlar” ifadeleri kullandı.

SUUDİ ARABİSTAN İLE TEMASLAR

Suudi Arabistan’la karşılıklı ziyaretlerin olabileceğini de kaydeden diplomatik kaynaklar, “İlişkileri geliştirme konusunda adımlar atılıyor. İlişkilerin normalleşmesi anlamında Suudi Arabistan’la da temaslar devam ediyor” dedi.

ERMENİSTAN İLE NORMALLEŞME

Ermenistan’la görüşme tarihini özel temsilciler arasında belirleneceğini ifade eden diplomatik kaynaklar “Görüşme yerinin Türkiye ve Ermenistan olmasını istiyoruz. Üçüncü ülkeye gerek yok” açıklamasını yaptı.

LATİN AMERİKA TURU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mart ayında Latin Amerika turu gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu. Diplomatik kaynaklar, Cavuşoğlu’nun ziyaretine dair, “Uruguay’da büyükelçiliğimizin resmi açılışı olacak. Daha sonra Brezilya, Ekvador, Panama ve Venezuela ziyaretleri olacak” ifadelerini kullandı.

ESTONYA’DAN FETÖ’CÜ BAHŞİ’NİN İADESİ İSTENDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets’le düzenlediği ortak basın toplantısında, “Estonya’dan bir FETÖ mensubunun iadesini talep ettik” ifadelerini kullanmıştı. Diplomatik kaynaklar, bu ismin ise Hayrettin Bahşi olduğunu açıkladı.