Mali Eylem Görev Gücü “gri listeyi” güncelledi « MedyaPress

29 Mayıs 2022 - 05:31

Mali Eylem Görev Gücü “gri listeyi” güncelledi

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele kapsamında “gri listeyi” güncelledi.

Mali Eylem Görev Gücü “gri listeyi” güncelledi
Son Güncelleme :

21 Ekim 2021 - 23:03

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesindeki FATF, bu hafta Paris’te düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’nda alınan kararları açıkladı.

Buna göre Türkiye, Ürdün ve Mali kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda “eksiklikleri olduğu” gerekçesiyle “gri listeye” alındı.

Yapılan incelemeler sonucu Botsvana ve Morityus ise listeden çıkarıldı.

MALİ EYLEM GÖREV GÜCÜ

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu olarak da bilinen ve OECD bünyesinde faaliyet gösteren FATF, G7 ülkelerinin girişimiyle 1989’da kuruldu.

Türkiye’nin 24 Eylül 1991’de üye olduğu FATF’nin 37 ülke ve 2 bölgesel kuruluş olmak üzere toplam 39 üyesi bulunuyor.

FATF, faaliyetlerini, Genel Kurul toplantıları ve çeşitli konularda çalışmak üzere oluşturulan çalışma gruplarının gerçekleştirdiği toplantılar yoluyla yürütüyor.

Üye ülkeleri kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesi konusunda gösterdiği gelişmeler bakımından periyodik olarak denetleyen ve değerlendiren FATF, gri listedeki ülkeleri standartlarla uyumlu yasal ve kurumsal tedbirlerin alınması ve bu tedbirlerin operasyonel açıdan etkili şekilde uygulanmasına yönelik daha fazla izlemeye tabi tutuyor.

FATF, gri listedeki ülkelerin eksikliklerini belirlenen zamanda giderme taahhüdünde bulunduğunu belirtiyor.