DOLAR32,8967% 0.22
EURO35,3477% 0.56
STERLIN41,7206% 0.31
FRANG36,8380% 0.32
ALTIN2.457,50% 0,28
BITCOIN61.474,72-4.44

Macron’a aşı eleştirisi: Cumhurbaşkanı çok ciddi bir hata yaptı

Fransa’nın eski Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un aşı stratejisini eleştirerek, “Cumhurbaşkanı aşı stratejisiyle çok ciddi bir hata yaptı, Fransız halkına bir açıklama yapmalı.” dedi.

Yayınlanma Tarihi :
Macron’a aşı eleştirisi: Cumhurbaşkanı çok ciddi bir hata yaptı

Fransa’da 2005-2007 döneminde sağlık bakanlığı görevini yürüten Xavier Bertrand, Le Parisien’e verdiği röportajda, aşı kampanyasının yavaşlığı ve şeffaf olmaması nedeniyle Macron’u eleştirdi.

Seçilen stratejinin, aşı kampanyasını kaçınılmaz şekilde başarısızlığa ittiğini ileri süren Bertrand, kendisinin başkanı olduğu Hauts-de-France bölgesindeki bakım evleri ve hastanelere kaç doz aşı gönderileceği hakkında hiçbir bilgisi olmadığını kaydetti.

27 ARALIK’TAN BU YANA SADECE 516 KİŞİ AŞI OLDU

Bertrand, her bölge ve altındaki birimlere ulaşacak doz miktarının açıklanması gerektiğini vurgulayarak, ocak ayı sonunda 1 milyon kişinin aşılanması hedeflenirken, aşılanmanın başladığı 27 Aralık’tan 4 Ocak sabahına kadar sadece 516 kişinin aşı olduğunu söyledi.

“Aşı kampanyasının başarısız olması, Fransa halkının COVID’e karşı korunmasız olacağı, eski haline dönmeyen ekonomik ve sosyal hayata mahkum olacağı anlamına geliyor.” Diyen Bertrand, yürürlükteki stratejinin Macron’un liderlik ettiği Savunma Konseyi tarafından oluşturulduğunu anımsattı.

“CUMHURBAŞKANI AŞI STRATEJİSİYLE ÇOK CİDDİ BİR HATA YAPTI”

Bertrand, “Siyasi sorumluluk, başkalarının üstüne atamayacağın bir şeydir. Cumhurbaşkanı aşı stratejisiyle çok ciddi bir hata yaptı, Fransız halkına bir açıklama yapmalı.” dedi.

AŞI YAPAN ÜLKELER SIRALAMASINDA EN SONDA

Ülkede, 27 Aralık’ta başlayan aşı kampanyasında çok az kişiye aşı yapılması sosyal medyada alay konusu olmuştu.

COVID-19 aşılarına dair güncel verilerin derlendiği “Ourworldindata” internet sitesine göre dünyada COVID-19’a karşı başlayan aşı kampanyasında Fransa aşı yapan ülkeler sıralamasında en sonda yer alıyor.

Aynı gün aşı uygulamasına başlamalarına rağmen komşu ülke Almanya’da 230 binden fazla kişiye aşı yapılırken Fransa’da ilk bir haftada sadece 450 kişiye aşı yapılmıştı.