DOLAR32,9071% 0.25
EURO35,3873% 0.67
STERLIN41,7619% 0.41
FRANG36,8572% 0.39
ALTIN2.462,79% 0,49
BITCOIN61.187,37-4.844

İngiltere’de koronavirüs paniği: Hastaneler doldu, koronavirüs vakalarında rekor artış!

İngiltere’de yetkililer hastane kapasitelerinin koronavirüs hastalarına yetmediğini belirterek, ilerleyen günlerde vakaların artmasının beklendiğini ve acil tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, rekor düzeyde artan koronavirüs vakalarını önlemek için “gelecek haftalar içinde” daha sıkı önlemlere gerek duyulabileceğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi :
İngiltere’de koronavirüs paniği: Hastaneler doldu, koronavirüs vakalarında rekor artış!

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve can kaybı sayıları hızla artmaya devam ediyor. Başkent Londra’da hastane kapasitelerinin Covid-19 hastalarıyla dolduğu belirtilirken, yetkililer daha hızlı yayılan virüsün yeni türünün ülke çapında yayıldığını ve hastanelerin bu duruma hazırlanması gerektiğini ifade etti.

İngiltere’deki Kraliyet Doktorlar Koleji’nden Prof. Dr. Andrew Goddard yaptığı açıklamada, virüsün son derece bulaşıcı yeni türünün ülke çapında yayıldığını ve gelecek haftalarda vaka sayılarının artacağını aktardı. Goddard, “Noel’in büyük bir etkisi olacağına şüphe yok, yeni türünde de büyük bir etkisi olacak, bunun daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz, bu yüzden güneydoğuda, Londra’da, Güney Galler’de gördüğümüz büyük rakamları önümüzdeki ay, ülkenin geri kalanında da göreceğiz” dedi.

“Birleşik Krallık’ta insanlar nerede çalışırsa çalışsın, giderek daha fazla vaka göreceğiz ve buna hazırlıklı olmamız gerekiyor” ifadelerini kullanan Goddard, ülkedeki tüm hastanelerin Londra ve Güney İngiltere’dekine benzer bir Covid-19 hasta yoğunluğuna hazırlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Goddard, İngiltere halkının maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam etmesi gerektiğini belirterek, bu tedbirlere devam etmenin hayati önem taşıdığını açıkladı.

“SALGIN ORMAN YANGINI GİBİ BÜYÜYOR”

Londra ve İngiltere’nin güneydoğusundaki hastanelerde yoğunluk nedeniyle bazı hastalar başka bölgelere sevk edilirken, İngiltere’deki hastanelerde Nisan ayındaki ilk virüs dalgasından daha fazla Covid-19 hastasının tedavi gördüğü ve Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) “şimdiye kadarki en yoğun kışı” geçirdiği belirtildi.

Galler’de bir yoğun bakım danışmanı olan Dr. Ami Jones yaptığı açıklamada, “hastanelerin patladığını” ifade etti. Jones, personelin dörtte birinin şu anda hasta veya karantinada olduğunu belirterek, “Salgın orman yangını gibi büyüyor ve hastanelerde yerimiz kalmadı” dedi.

VAKALAR 50 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

İngiltere’de son 6 gündür koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayıları 50 binin üzerinde seyrediyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 54 bin 990 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 2 milyon 654 bin 779’a yükseldiği belirtildi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saat içinde 454 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 75 bin 24’e yükseldi.

JOHNSON’DAN YENİ KISITILAMA SİNYALİ

BBC’ye konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, rekor düzeyde artan koronavirüs vakalarını önlemek için “gelecek haftalar içinde” daha sıkı önlemlere gerek duyulabileceğini söyledi.

Johnson, buna istekli olmadıklarını belirterek, bu önlemler arasında okulların kapatılmasının da olabileceğini ifade etti.

Hükümetin “salgının etkisini azaltmak için ne yapmak gerekiyorsa ona odaklandığını” söyleyen Johnson, genişleyen aşı kampanyasının kısıtlamalardan kurtulmak için bir çıkış olabileceğini söyledi.

“MUTASYONU ÖNGÖREMEDİK”

Bahar aylarında durumun daha iyi olacağını tahmin eden Johnson, “Ülkenin bazı kısımlarında önümüzdeki birkaç hafta içinde daha sıkı önlemler almamız gerekebilir. Çünkü aşı kitlesel ölçekte etki gösterene dek virüsle mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Johnson hükümetin bütün önlemleri aldığını ancak yeni ve daha bulaşıcı koronavirüs mutasyonunu öngöremediklerini açıkladı.