DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.187,92-1.183

FDA ve Pfizer/BioNTech’ten ’21 gün’ açıklaması: Koruduğuna dair veri yok

Son günlerde aşı tedariği ve iki doz arasındaki sürenin uzatılıp uzatılamayacağı konusuyla ilgili Pfizer/BioNTech’ten açıklama geldi. Açıklamada, aşının önerilen süre olan 21 günden daha sonra uygulandığında korumaya devam edip etmeyeceği konusunda herhangi bir kanıt olmadığını söyledi. Bir açıklama da FDA’dan geldi.

Yayınlanma Tarihi :
FDA ve Pfizer/BioNTech’ten ’21 gün’ açıklaması: Koruduğuna dair veri yok

2021 yılında aşı tedariğinin yeterli sayıda karşılanamaması ve aşı olması gereken kesimin aşıya ulaşamaması durumu üzerine çeşitli açıklamalar geliyor.

Yarım doz uygulaması ya da iki doz arasındaki sürenin uzatılması konuları gündeme gelirken Pfizer/BioNTech tarafından konuyla ilgili açıklama geldi.

“BÜTÜN ÇALIŞMALARIMIZ 21 GÜN İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR”

İki şirket tarafından yayınlanan ortak açıklamada, “Aşı denemeleri süresince ikinci doz uygulamaları 21 gün içerisinde gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanılırken, “21 günden sonra uygulanacak aşılarla ilgili herhangi bir koruma verimiz bulunmuyor” denildi.

Açıklamada, “Aşının etkinliğiyle ilgili 21 gün verisinden başka bir etkinlik verisi hakkında bilgimiz yok” ifadeleri kullanıldı.

6 HAFTA UZATILMIŞTI

Almanya, geçtiğimiz günlerde tedarik sorunu oluşmaması nedeniyle iki doz arasındaki sürenin tartışıldığını açıklamış, Danimarka ve İngiltere ise, aşıların iki dozu arasındaki sürenin altı haftaya kadar uzatılabileceğini onaylamıştı.

FDA’DAN DA UYARI

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), politikacıların Moderna ve Pfizer/BioNTech’in Kovid-19 aşılarının tedariğini artırmak için tek doz, yarım doz ya da belirtilen daha uzun süre ara vererek uygulamanın riskleri konusunda sert bir şekilde uyardı.

FDA Komiseri Dr. Stephen Hahn ve Dr. Peter Marks tarafından yapılan açıklamada, “Yeterli bilimsel kanıtla desteklenmeyen bu tür değişikliklerin yapılması halk sağlığına zarar verebilir. Bu tür çabalar tarihi bir başarı sağlanabilecek aşı çalışmalarını baltalamaya yöneliktir” ifadeleri kullanıldı.