Jurassic Park filmine ilham veren dinozor iskeletine rekor fiyat « MedyaPress

22 Mayıs 2022 - 22:54

Jurassic Park filmine ilham veren dinozor iskeletine rekor fiyat

Jurassic Park filminin gösterime girmesiyle dünyanın en tanınmış dinozorlarından biri haline gelen ‘Deinonychus antirrhopus’ türünün iskeleti, rekor fiyata alıcı buldu

Jurassic Park filmine ilham veren dinozor iskeletine rekor fiyat
Son Güncelleme :

14 Mayıs 2022 - 10:45

Jurassic Park filminin gösterime girmesinden sonra dünyanın en tanınmış dinozorlarından biri haline gelen ‘Deinonychus antirrhopus’ türünün iskeleti, ismi açıklanmayan bir alıcıya 12,4 milyon dolar karşılığında satıldı.

AA’nın Blastace’dan aktardığı habere göre, yaklaşık 110 milyon yıllık Hector lakaplı fosilin satış değeri, dünyanın önde gelen Christie’s Müzayede Evi’nin tahmini olan 6 milyon doların iki katını aştı.

Dinozor iskeleti Jurassic Park filminde ‘Velociraptor’a ilham verirken, müzayede ‘Deinonychus türünün ilk halka açık satışı’ olarak kayda geçti.

Müzayede evinden yapılan açıklamada, iskelette 126 gerçek kemik bulunduğu ancak geri kalanların kafatası kemikleriyle birlikte yeniden yapılandırıldığı kaydedildi.

Fosile, paleontologlar Jack ve Roberta Owen tarafından on yıllar önce ABD’nin kuzeybatı eyaletlerinden Montana’da halka açık olmayan bir araziden yapılan kazıda rastlanmıştı.

Deinonychus türünün fosilleri, ilk olarak 1964’te paleontolog John H. Ostrom tarafından bulunmuştu.

Ostrom, dinozorun avını keskin kavisli pençesiyle parçaladığı düşüncesiyle fosile ‘korkunç pençe’ anlamına gelen ‘Deinonychus’ adı vermişti.