fake watches

İpeği ilmek ilmek işleyip “resim tablosu” gibi halı dokuyorlar « MedyaPress

21 Ocak 2022 - 08:48

İpeği ilmek ilmek işleyip “resim tablosu” gibi halı dokuyorlar

Yalova’nın Sugören köyünde yaşayan kadınlar ninelerinden, annelerinden kalan yarım asırlık mirası geleceğe taşımak için Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı kursta el becerilerini geliştirerek ipek halıların satışından aile bütçelerine katkı sağlıyor

İpeği ilmek ilmek işleyip “resim tablosu” gibi halı dokuyorlar
Son Güncelleme :

24 Kasım 2021 - 16:17

Yalova’nın Sugören köyünde kadınların, büyüklerinden öğrenip kursta geliştirdikleri dokumacılık becerisi ve bin bir zahmetle hazırladığı ipek halılar, yurt içi ve dışında satışa sunuluyor.

AA’nın haberine göre köyde yarım asırdır sürdürülen dokumacılığı daha ileri seviyeye taşıma hedefiyle yola çıkan Yalova Halk Eğitimi Merkezi, 8 yıldır kurslar düzenliyor.

Annelerinden, ninelerinden öğrendikleri el becerisini kursta öğrendikleriyle geliştiren kadınlar, her halı için 3 ay ila 1 yıl uğraşıyor.

İpek dokumacılığıyla resim tablosunu andıran ürünler ortaya çıkaran kadınların halıları, aracı firmalara satılarak kursiyerlerin gelir elde etmesi sağlanıyor. Kursiyerler, işin zorluğu ve büyüklüğüne göre ayda 300 ila 2 bin lira kazanıyor.

Rengarenk saf ipek ipliklerle işlenerek yurt içi ve Avrupa başta olmak üzere yurt dışında satışa sunulan ürünlere talep her geçen yıl artıyor.

Halıların fiyatı özelliklerine göre 1000 liradan başlayıp 100 bin liraya kadar çıkıyor.

YÜN HALI DOKUMACILIĞINDAN İPEK HALI ÜRETİMİNE GEÇTİLER

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sadrettin Doğan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün “Köylerdeyiz Projesi” kapsamında Yalova’nın bütün köylerinde çeşitli alanlarda kurslar düzenlediklerini söyledi.

Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri hayatta tutmayı amaçladıklarını, bunlardan birinin de halıcılık olduğunu belirten Doğan, “Buradaki vatandaşlarımız kursumuzdan çok memnun. Bizi en çok memnun eden, halı dokumayı terapi olarak görmeleri, aile bütçelerine katkıda bulunmaları ve kendilerini huzurlu görmeleri. Özellikle bu konuda öğretmenimize teşekkür ediyorum” dedi.

Doğan, ipek halının çok rağbet gördüğünü, devamlı istenen, aranan bir ürün olduğunu dile getirdi.

Köyde halıcılık kursunun süreceğini aktaran Doğan, “Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda hangi kursu istiyorlarsa onların istediği bütün kursları da açıyoruz. Bu kursu da yine vatandaşlarımızın talebi üzerine açtık” ifadesini kullandı.

Köyde 8 yıldır kurs öğretmenliği yapan Gülcan Temel ise 25 senedir ipek halı dokumacılığıyla uğraştığını ifade etti.

Sugören’de 1950’li yıllarda yün halı dokunurken talepler üzerine 1970’lerde ipek dokumacılığa geçildiğini anlatan Temel, şöyle devam etti:

“Şu anda köyde sadece ipek halı dokumacılığı yapılıyor. İpek halı ilmek ilmek uzun süren bir iş. Kursiyerlerimiz ilmek ilmek hayallerini döşüyorlar halıya. Burada vakit iyi geçiyor. Ortaya güzel bir iş çıkınca hepimiz çok mutlu oluyoruz. 1 yıl süren halılarımız var. Santimetrekaresinde 144 düğüm bulunuyor. Bu yüzden çok zor yapılan bir şey. El emeği göz nuru. Hepimiz severek yapıyoruz işimizi. Halılarımız bittikten sonra Hereke’ye anlaşmalı olduğumuz firmaya gidiyor. Atkısı, hepsi saf ipekten oluyor. O yüzden çok değerli. Maliyeti de dokuyucu ve büyüklük, küçüklüğe göre değişiyor.”

Sipariş üzerine çalıştıklarını ve genelde çiçek motifleri yaptıklarını aktaran Temel, son dönemde en çok ilgi gören eserlerin “Çeşmi Bülbül”, “Gamlı Sonbahar” olduğunu, pano ya da çerçevelik özelliğiyle ayetler de işlediklerini belirtti.