MedyaPress

İstanbul seçimleri neden yenileniyor? İşte tüm detaylar…

AK Parti Genel Merkezi’nin YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından hazırladığı videoda, sandık kurullarının hazırladığı 31 bin 280 sandıktaki oy sayım döküm cetvelinden 5 bin 388’inin mühürsüz, 694’ünün imzasız, 214’ünün ise boş olduğu belirtildi.

İstanbul seçimleri neden yenileniyor? İşte tüm detaylar…
4
Eklenme: 09 Mayıs 2019-17:12 | Güncelleme: 10 Mayıs 2019-13:06

AK Parti’nin hazırladığı 6 dakika 25 saniyelik video, partinin sosyal  medya hesaplarından paylaşıldı. Seçimin iptalinin gerekçelerinin grafiklerle  anlatıldığı videoda, İstanbul seçim sürecinde yaşananlar aktarıldı.

Geçen yıl seçim kanununda yapılan değişiklikle sandık kurulu  başkanları ve kurulun en az bir üyesinin kamu görevlisi olması şartı getirildiği  hatırlatılan videoda, ilçelerin mülki idarelerinin o ilçede görev yapanların  listesini ilçe seçim kurululun talebi üzerine teslim etmesi gerektiği belirtildi.  Videoda, kurulun da bu liste üzerinden kura ile sandık kurulu başkanı ve sandık  kurulu memur üyesi ataması yaptığı hatırlatıldı.

Buna rağmen 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da kanunun bu hükmünün  açıkça ihlal edildiğinin vurgulandığı videoda, “İstanbul’da 31 bin 280 sandık  bulunmaktadır. Bu da 31 bin 280 devlet memuru, sandık kurulu başkanı ve 31 bin  280 memur üye demektir. YSK’nin tespitlerine göre seçimlerde görevlendirilen 6  bin 644 kişinin sandık kurulu başkanı ve 13 bin 98 sandık kurulu üyesi olması  kanunen yasaktır.” denildi.

Görev alan sandık başkanı ve memur üye toplam sayısının 62 bin 560  olduğu bildirilirken, bunlardan görev almasının kanunen yasak olanların sayısının  19 bin 742 olduğu tespitine yer verilen videoda, bu 19 bin 742 kişinin nerelerde  çalıştıkları sayılarıyla detaylı olarak aktarıldı.

Oy sayım ve döküm cetvellerine ilişkin usulsüzlükler

AK Parti’nin hazırladığı videoda, İstanbul seçimlerinde sandık  kurullarının hazırladığı 31 bin 280 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvellerine  ilişkin usulsüzlüklere de yer verildi.

Buna göre kullanılan oyların 5 bin 388’inin mühürsüz, 694’ünün  imzasız, 214’ünün boş, 498’inde rakam belirtilmemiş, bin 135’inde ise sayı  eksikliği olduğu tespit edildiği vurgulandı.

Videoda, YSK tarafından kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve  memur üye atanan 22 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvelinin “kayıp olduğunu ve  YSK sistemine boş olarak işlendiğini” tespit edildiği aktarıldı. Ayrıca, kanuna  aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve memur üye atanan 101 sandıktaki oy sayım  ve döküm cetvelinin de imzasız, mühürsüz ve yazıları eksik olarak YSK sistemine  işlendiği belirtildi.

Kanunun aradığı 2 konuda usulsüzlük yapılan sandık sayısı toplamının  123, bu sandıklardaki toplam oy sayısının ise yaklaşık 42 bin oy pusulası olduğu  aktarıldığı videoda, YSK’nın hem sandık kurulu başkanı ve memur üyesi kanunsuz  atanan hem de oy sayım ve döküm cetveli olmayan ya da boş olan 123 sandıktaki  yaklaşık 42 bin oy pusulasının kontrol ve denetiminin yapılamayacağından dolayı  şüpheli hale geldiğine hükmettiği kaydedildi.

Videoda, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminde adaylar  arasındaki oy farkının 13 bin 729 olması, denetlenemez ve kontrolü sağlanamaz  yaklaşık 42 bin şüpheli oy pusulasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi  seçimlerinin sonucunu doğrudan etkileyeceğine hükmettiği ve bu nedenle seçimin  yenilenmesine karar verdiği belirtildi.

Neden ilçe seçimleri ve diğer seçimler iptal edilmedi?

AK Parti tarafından hazırlanan videoda, “Neden ilçe seçimleri ve diğer  seçimler iptal edilmedi?” sorusuna da yanıt verildi.

YSK’nin gündemine sadece itiraz edilen konuları aldığı belirtilen  videoda, AK Parti’nin itiraz ettiği hususların İstanbul Büyükşehir Belediye ve  Büyükçekmece Belediye seçimlerine yönelik olduğu, MHP’nin ise Maltepe İlçe  Belediye seçimine itiraz ettiği kaydedildi. YSK’nın de bu nedenle bu 3 seçimi  inceleyerek kararını verdiği aktarıldı.

YSK’nın karar verme sürecinde belirleyici olan en önemli hususun  “kanuna aykırı 2 usulsüzlüğün bir arada yaşandığı” sandıklar olduğu bildirilirken  bu 2 usulsüzlüğün bir arada yaşandığı sandık sayısının Maltepe’de 1 ,  Büyükçekmece’de ise bu şekilde bir sandık bulunmadığı, bundan dolayı Maltepe ve  Büyükçekmece İlçe Belediye seçimleri yenilenmediği kaydedildi.

Videoda YSK’nın ara kararı gereğince 22 ilçedeki 57 sandıkta yapılan  oy sayımları sonrasında Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Avcılar ilçelerinde 4  sandıkta kanunen bulunması gereken sandık seçmen listesi, oy sayım döküm cetveli  ve sandık sonuç tutanağı bulunmadığının tespit edildiği bildirildi.

Hem “Sandık başkanları ve sandık kurulu memur üye” konusundaki hem de  “oy sayım ve döküm cetvellerine” ilişkin usulsüzlüğün beraber yaşandığı  belirtilen 123 sandığın ilçelere göre dağılımı da videoda grafik olarak sunuldu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.