Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: 19 Mayıs 2023’te açılacak « MedyaPress

23 Eylül 2021 - 16:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: 19 Mayıs 2023’te açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da “Milli Savunma Bakanlığı Ay Yıldız Projesi Temel Atma Töreni”nde önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ay Yıldız Projesi kapsamındaki yerleşkenin 19 Mayıs 2023’te açılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: 19  Mayıs 2023’te açılacak
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2021 - 16:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da “Milli Savunma Bakanlığı Ay Yıldız Projesi Temel Atma Töreni”nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ay Yıldız Projesi kapsamındaki yerleşkenin 19  Mayıs 2023’te açılacağını bildirdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: Böyle anlamlı bir günde Ay Yıldız Projesinin temel atma töreni vesilesi ile bir araya gelmemizi önemli bir mesaj olarak görüyorum. Türkiye’nin gelişen ve değişen savunma ihtiyaçları tüm birimlerin ortak bir çatı altında yakın koordinasyon içinde faaliyet göstermesini mecburi bir hale getirmiştir. Bunu da gerek bakanımla gerek Genelkurmay Başkanım ile enine boyuna değerlendirdik ve dedik ki bize müşterek bir merkez gerekiyor. Bu merkezle beraber biz daha bulunduğumuz yerden dünyaya farklı bir sinyal verelim. Hele hele siber güvenliğin konuşulduğu böyle bir dönemde bize şu anda temelini atacağımız ay yıldız projesi yakışır dedik. Bugün de bu temeli atıyoruz. Amacımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünde 29 ekim 2023 tarihinde bu projeyi tamamlayarak hizmete açmaktır. Ay Yıldız Projesi ile Milli Savunma Bakanlığımızı, Genelkurmay Başkanlığımızı, tüm kuvvet komutanlıklarımızı bir araya toplamış oluyoruz. Kahraman ordumuzun gücüne güç ekleyecek. Her şeyiyle, duruşuyla düşmana korku, dosta güven veren bir yapıyı burada meydana getirmiş olacağız. Merkezi bir savunma sistemini, müşterek bir savunma sistemini bulunduracağız.

AY YILDIZ KARARGAH

15 Temmuz’da FETÖ’nün hain darbe girişiminin ardından gündeme gelen Ayyıldız projesi ile karargahların şehir dışına taşınması planlanmıştı. Milli İstihbarat Teşkilatının yeni binasının bulunduğu Eskişehir yolu üzerinde bulunan Bağlıca bölgesinde yapılacak projenin kısa sürede gerçekleştirilmesi için Başkan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a talimat vermişti. 30 Ağustos Zafer Bayramı programı çerçevesinde Başkan Erdoğan tarafından bugün temeli atılacak Ayyıldız Projesiyle Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz, Hava ve Kara Kuvvet Komutanlıkları Ayyıldız şeklinde planlanan kampüste toplanacak.

PENTAGON’A RAKİP OLACAK

Ayyıldız Projesi tamamlandığında ABD’nin Pentogon’una rakip olacağı belirtiliyor. Pentagon Binanın beş köşesi, yer üstünde beş, yer altında iki katı ve her katta beş çember koridoru var Merkezdeki 20,000 m2 büyüklüğündeki beşgen meydan “ground zero” olarak adlandırılıyor. Ayyıldız projesi de ayyıldızı simgeleyen 5 köşeden oluşacak. Üstün teknoloji ile donatılacak proje Türkiye’ye prestij kazandıracak.