SON DAKİKA

Bakan Çavuşoğlu: PKK şehirlere bu şekilde sızmaya çalışıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhur İttifakı’ndaki 2 partinin kendi adaylarını belirlediğini belirterek, “Başka ittifaklarla aramızdaki fark, bizim belediye meclis üyelerimizi ve bazı adaylarımızı PKK-HDP belirlemedi. Milletini seven 2 parti belirledi. Çukurlarda başaramadılar, dağlarda, inlerinde başaramadılar, şimdi görüyoruz ki PKK şehirlere, büyük şehirlere bu şekilde sızmaya çalışıyor.” dedi.

Bu haber 08 Mart 2019 - 12:47 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi.

Çavuşoğlu, Manavgat ilçesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen  “Manavgat’ta İş Var” fuarının açılışında, Antalya genelinde turizmin 12 aya  yayılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.
 
Belek gibi bunu başaran bölgeler olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu,  “Bunu şimdi Alanya da başarmaya başladı. Havalimanının etkisinin olduğunu  görüyoruz, ancak havalimanı tek başına yeterli olmaz. Manavgat’ta da turizmi 12  ay yaymak için çalışıyoruz. Spor tesisleri ve golf sahalarıyla birlikte 12 aya  yayabileceğiz. Ayrıca kolay ulaşılabilir bir şehir olaması gerekiyor. Bunun  için  Manavgat’ın bağlantı yollarını çok iyi hale getiriyoruz. Köprülü kavşaklar  trafiği önemli ölçüde rahatlattı.” diye konuştu.
 
Seçimler nedeniyle 2 haftadır Türkiye’nin her yerini dolaştığını  aktaran Çavuşoğlu, şunları ifade etti:
 
“Bütün adaylara başarı diliyorum. Biz de tüm Türkiye’de adaylarımızı  belirledik. MHP ile Cumhur İttifakı’nı kurduk. Cumhur İttifakı’ndaki 2 parti  oturdu adaylarını belirledi. Başka ittifaklarla aramızdaki fark, bizim belediye  meclis üyelerimizi ve bazı adaylarımızı PKK-HDP belirlemedi. Milletini seven 2  parti belirledi. Söz konusu vatan millet olunca şunu da söylemeden geçemeyeceğim;  çukurlarda başaramadılar, dağlarda, inlerinde başaramadılar, şimdi görüyoruz ki  PKK şehirlere, büyük şehirlere bu şekilde sızmaya çalışıyor. Belediyelerde neler  yaptıklarını gördük.”
 
Gittiği her yerde özellikle de İzmir’in Antalya gibi olmak istediğini  dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu, Aydın ve Muğla’nın da aynı şekilde kendilerini  kıyasladıkları Antalya gibi olmak istediğini ifade etti.
 
“Şehirlerimize sahip çıkmamız lazım”
 
Bu kentlerinde turizm açısından önemli yerler olduğuna değinen  Çavuşoğlu, “Geçen sezon Antalya’ya 19 milyon turist geldi, İzmir’e ise sadece 1  milyon 40 bin turist gelmiş. Neden? Bazıları diyor ki ‘Devlet İzmir’i dışladığı  için böyle oldu’. Bu doğru değil. Antalya’ya 16 yılda 40 milyar lira kaynak  ayırdık. İzmir’e son 6 yılda aktarılan kaynak 67 milyar. Bizim 16 yılda  aldığımızdan daha fazla kaynak aktarılmış. Buradaki sıkıntı devlet  yatırımlarından değil yerel yönetimlerinden. Devlet yerel yönetimler yapamadığı  için bu kaynakları aktardı, fark oradan çıkıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
 
CHP’li belediyelerce yönetilen İzmir, Aydın ve Muğla’nın ortak  özelliklerini sıralayan Bakan Çavuşoğlu, bu kentlerde kanalizasyon sularının  denize aktığını, yolların çok kötü olduğunu ve çöp toplama sorunu yaşandığını vurguladı.
 
Geçen kış etkili olan yağmurlarda Bodrum’da sel felaketinin  yaşandığını hatırlatan Çavuşoğlu, ancak bu yıl tarihinin en büyük doğal afetiyle  karşı karşıya kalan Antalya’da benzer manzaraların yaşanmadığını ifade etti.
 
Mevlüt Çavuşoğlu, bu nedenle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı  Menderes Türel’in teşekkürü hak ettiğini dile getirdi.
 
Bodrum sokaklarında çöpleri görünce çok üzüldüğünü belirten Çavuşoğlu,  “Devlet başkanları, dışişleri bakanları, en zengin iş adamları dev yatlarıyla  geliyorlar. Bu manzara yakışmıyor. Şehirlerimize sahip çıkmamız lazım. Kalkınma  şehirlerden, yerelden başlar. Bu sefer bir şey gördüm. Aydın, İzmir, Muğla, hatta  Çankaya’da da gördüm, artık kendisine hizmet etmeyenleri, demagoji yapanları  değil hizmet edecekleri seçmek istiyorlar.” şeklinde konuştu.