SON DAKİKA

Bakan Çavuşoğlu: Haddinizi bildirmeye devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız Parlamenter Sonia Krimi’nin sözde Ermeni soykırımı ile ilgili sözlerine sert yanıt verdi. Çavuşoğlu, “Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın. Biz de bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, alışacaksınız” dedi.

Bu haber 12 Nisan 2019 - 14:58 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Fransız Parlamenter Sonia Krimi’nin sözde Ermeni soykırımı hakkındaki sözlerine sert yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron’un partisinden parlamenter Sonia Krimi, TBMM Başkanı Mustafa  Şentop’un sözde Ermeni soykırımına yönelik eleştirilerinin kendisini şoke  ettiğini savunarak, “Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için  PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor.”  ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Çavuşoğlu, “Fransa gibi ülkeler bir şeye alışmışlar, hep  patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve  istediği kararları istediği gibi verecekler, eleştirecekler. Dolasıyla Türkiye  tarafından veya başka ülke tarafından eleştiri geldiği zamanda şok olacak.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’ndan Fransız parlamentere çok sert sözler!video için tıklayın

“Uluslararası hukuk konusunda, hukukun üstünlüğü konusunda Türkiye’ye  ders vermeye  çalışıyorsunuz.” diyen Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:  “Burada benim söylediğime bile tahammül göstermiyorsunuz.  Demokrasiden, ifade özgürlüğünden bahsedeceksiniz ama  Macron’un aldığı karar  Fransa Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlarla çelişmiyor mu? Çelişiyor. Geçmişte  tarihteki bir olayı soykırım olarak ya da delil olarak değerlendirmek  siyasetçilerin görevi mi? BM’nin karanını okudunuz mu? Uluslararası hukuktan  sistemden bahsediyorsunuz. BM’nin bir tarihi olayı soykırım olarak değerlendirmek  için neler olması gerekiyor, mahkeme kararı açıkça söylemiştir. Burada siyasilere  böyle bir karar verme yetkisi vermemiştir. Siz siyasetçiler tarihle ilgili  yargılamayı, karar vermeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz.”

“Hangi kıt bilgiyle karar veriyorsunuz”

Görüşün başka, karar vermenin başka şeyler olduğuna dikkati çeken  Çavuşoğlu, “Hangi kıt bilgiyle tarih konusunda bu kadar net karar veriyorsunuz.  Bu bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır, o da  popülizmdir. Maalesef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım ve  tarih konusunda Türkiye’ye ders verebilecek en son ülke Fransa’dır. Çünkü  Ruanda’da, Cezayir’de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine  baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam  edin, ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Siz  kendinizi üstün görmeye devam edin, ama bu muameleyi kabul etmeyen doğruları  söyleyen bir Türkiye var.”

Sonia Krimi’nin salonu terk etmesi üzerine Çavuşoğlu, “Ben de sizi  alkışlıyorum, bravo. Ne kadar nezaketli, saygılı olduğunuzu görüyoruz. Gerçekleri  duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, buna  alışacaksınız.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Bugün Orta Doğu ve Akdeniz bölgesini en çok etkileyen  sorunlardan bir tanesi Orta Doğu sorudur. Yani Filistin-İsrail probleminin  çözümüdür. İki devleti çözümün dışındaki hiçbir çözüm Orta Doğu’ya barış huzur  getirmez. O yüzden bugün ABD yönetiminin yanlış kararıyla cesaret bulan  İsrail’in, bu saldırgan tutumundan vazgeçmesi gerekiyor ve bir an önce iki  devletli çözüme geri dönülmesi gerekiyor. Türkiye olarak böyle bir süreci tam  olarak destekleyeceğimizi vurgulamak isterim.” ifadesini kullandı.

“Tüm dünyanın gözü Doğu Akdeniz’dedir”

Yunan parlamenterin, Kıbrıs konusundaki garantör ülkelere ilişkin,  “Kıbrıs AB ülkesidir ve garantörlük modern dünyanın çerçevesi içinde değildir.”  değerlendirmesi üzerine Çavuşoğlu, bu tespite katılmadığını söyledi.

“Bugün tüm dünyanın gözü Doğu Akdeniz’dedir ve gerginlik alanıdır.  Maalesef Doğu Akdeniz’i bir barış alanına dönüştüremedik, Kıbrıs sorunun çözümü  dahil. Bugün bütün güçlü ülkeler oradadır. Amerika ve Rusya oradadır.” diyen  Çavuşoğlu, Suriye sorununa bakıldığında o bölgedeki sorunların boyutunun giderek  arttığına işaret etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Tam bu dönemde de Türkiye’nin garantörlüğü Kıbrıs için ve Kıbrıslı  Türkler için çok önemlidir. İkinci bir konu bugün tüm çabalarımıza rağmen tüm iyi  niyetli çağrılarımıza rağmen Türk tarafından haklarını garanti altına almadan,  (Böyle bir hakkın olduğunu Yunanistan da Rum kesimi de kabul ediyor.) Rum  kesiminin tek taraflı hidrokarbon çalışmalarını, aktivitelerine başlatması, tam  da garantör olarak Türkiye’nin garantörlüğüne her zamankinden çok daha fazla  önemli olduğunu hatırlatıyor. Bir taraftan tek taraflı bazı ülkelerle faaliyet  göstermeye çalışacaksın, ‘Türk tarafının hakkı var’ diyeceksin, diğer yandan bunu  görmezden geleceksin. O zaman Kıbrıs Türk halkının halklarını kim savunacak?  Garantör olarak ben savunacağım. Bu benim en doğal hakkımdır ve Kıbrıs Türk halkı  da garantörlüğün her zamankinden daha hassas olduğunu söylüyor. Bunu Yunanistan  olarak siz tabi arzu etmezsiniz. Buna siz karar veremezsiniz, buna Kıbrıs Türk  halkı karar verir ve Türkiye olarak biz karar veririz. Ama siyasi kalıcı bir  çözümle biz garantörlük ve güvenlik konusunda da birlikte neler yapabileceğimizi  daha önce de gösterdik. Garantörlük ve güvenlik bugün Kıbrıs’ta her zamankinden  daha önemlidir. Bunu ‘çağdışı veya zamanı geçmiştir’ gibi söylemlerle  hafifletemezsiniz, hafife alamazsınız.”