Düşük maliyetli bir ilacın Covid-19 hastalarında akciğer zararını sınırladığı belirlendi « MedyaPress

24 Mayıs 2022 - 03:27

Düşük maliyetli bir ilacın Covid-19 hastalarında akciğer zararını sınırladığı belirlendi

Bilim insanları, düşük maliyetli ve yaygın olarak kullanılan bir antiviral ilacın Covid-19 hastalarında akciğer zararını sınırladığını tespit etti

Düşük maliyetli bir ilacın Covid-19 hastalarında akciğer zararını sınırladığı belirlendi
Son Güncelleme :

20 Ocak 2022 - 13:39

Australian National University ile King’s College London’dan araştırmacılar, oldukça yaygın olarak kullanılan, düşük maliyetli antiviral Heparin’in ağır enfeksiyondan muzdarip hastaların tedavi seçeneklerini artırdığını gösterdi.

Heparin’den belli bir miktar soluyan hastaların nefes almalarının ve oksijen seviyelerinin yüzde 70 iyileştiğini belirleyen araştırmacılar, ilacın antiviral, iltihap önleyici ve kan sulandırıcı etkilerinin Covid-19’un tedavisiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, ağır Covid-19 hastalarında akciğerlerde kan pıhtıları oluşması nedeniyle, Heparin’in kan sulandırıcı etkisinin bu tür pıhtıların oluşumunu engelleyebileceğini aktardı.

Çalışmada yer alan kişilerin hastalık seviyelerinin farklı şiddette seyrettiğine dikkati çeken araştırmacılar, bunun antiviral özellikleriyle bağışıklık sistemini yatıştıran ilacın hastalığın genelinde güvenli ve etkili olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Araştırmanın baş yazarı Profesör Frank van Haren, Heparin’in özellikle düşük gelirli ülkelerde Covid-19’un tedavisinde maliyeti az, güvenli, etkili ve ümit verici bir imkan olacağını vurguladı.

Bilim insanları, 13 ülkede, Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi gören ve Heparin verilen hastaları takip ederek araştırmalarını ilerletiyor.