Yarın nereler açılacak? – 2 Mart’ta mekanlar açık olacak mı? 2 Mart açılacak mekanlar listesi « MedyaPress

15 Nisan 2021 - 01:59

Yarın nereler açılacak? – 2 Mart’ta mekanlar açık olacak mı? 2 Mart açılacak mekanlar listesi

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği Kabine Toplantısı bugün yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararlar resmi olarak açıklandı. Peki yarın itibariyle nereler açılacak? 2 Mart’ta mekanlar açık olacak mı?

Yarın nereler açılacak? – 2 Mart’ta mekanlar açık olacak mı? 2 Mart açılacak mekanlar listesi
Son Güncelleme :

01 Mart 2021 - 21:17

Koronavirüs önlemleri kapsamında birçok işletmede gel-al ve sipariş sistemleriyle hizmet veriliyor. Vatandaşlar ise Cumhrubaşkanı Erdoğan ve Bakan Fahrettin Koca’nın son açıklamaları sonrası 1 Mart’ta nereler açılacak, yasaklar kalkıyor mu sorularının cevaplarını arıyor…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir.

İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.

Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli ülkelerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüzyüze sınavlarda yapılacak.

Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır.”