SON DAKİKA

Yargıtay, bozuk para çalan çocuklara verilen cezayı fazla buldu

Yargıtay 2. Ceza Dairesi, bir iş  yerinden çaldıkları bozuk paraları sakladıkları yeri söyleyen çocuklara  “hırsızlık” ve “iş yeri dokunulmazlığını ihlal” suçlarından verilen hapis  cezasını fazla bularak, yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmetti.

Bu haber 12 Ocak 2019 - 13:04 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Tokat’ın Turhal ilçesindeki iş yerinden yaklaşık 50 lira değerinde  bozuk para çalan 2 çocuk, güvenlik kamerası görüntülerinden tespit edildi.

Polis ekiplerince yakalanan çocuklar, suça konu bozuk paraları  koydukları mavi para kutusunu okul bahçesinde ağaçların altına sakladıklarını  söyledi. Bunun üzerine 15 lira bozuk para ile mavi para kutusu ele geçirilerek iş  yeri sahibine verildi.

Çocuklar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “hırsızlık” ve “iş yeri  dokunulmazlığını ihlal” suçlarından dava açıldı.

Turhal 1. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan çocuklara, “hırsızlık”  ve “iş yeri dokunulmazlığını bozma” suçlarından hapis cezası verildi. Yerel  mahkeme, çocuklara verilen cezada alt sınırdan uzaklaştı.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Ceza  Dairesi, çocuklara verilen cezayı fazla buldu.

Yerel mahkemenin hükmünü bozan Dairenin kararında, suç tarihinde  çocukların 12-15 yaş grubunda olduğuna işaret edildi. Kararda, 5395 sayılı Çocuk  Koruma Kanunu gereğince, çocuğun, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını  algılama ve bu fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin mahkeme  tarafından takdirinde göz önünde bulundurulacak sosyal incelemenin  yaptırılmadığının tespit edildiği belirtildi.

Aynı kanun uyarınca, mahkemenin neden sosyal inceleme yaptırmadığını  gerekçelendirmek zorunda olduğunu vurgulayan Daire, yerel mahkemenin kararında bu  gerekçeye de yer verilmediğini kaydetti. Bu nedenle eksik incelemeyle hüküm  kurulması da bozma nedeni sayıldı.

Kararda, çocukların yaklaşık 50 lira değerinde bozuk para  çaldıklarının anlaşılması karşısında yerel mahkemece, TCK’nın, hırsızlık suçunda  malın değerinin az olması halinde cezada indirim yapılması veya ceza  verilmemesini öngören 145. maddesinin uygulanmasının gerekip gerekmediğinin  tartışılmaması da bozma nedeni olarak gösterildi.

Dairenin kararında, çocukların yakalandıktan sonra yerini söylemeleri  üzerine 15 lira bozuk para ve mavi para kutusunun müştekiye teslim edildiği  hatırlatıldı.

Olayda kısmi iadenin gerçekleştiği belirtilen kararda, TCK’nin 168.  maddesindeki hüküm gereğince, kısmi iade gerekçesiyle, suça sürüklenen çocuklar  hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına rıza gösterip göstermediğinin  müştekiden sorulmadığı, bunun da bozmayı gerektirdiği bildirildi.