Vergi sisteminde AB modeli başlıyor! 2021 sigara fiyatları düşecek mi? « MedyaPress

17 Mayıs 2022 - 10:33

Vergi sisteminde AB modeli başlıyor! 2021 sigara fiyatları düşecek mi?

Asgari ücret, emekli ve memur maaşlarına yapılan zammın ardından enflasyonun yükselmesini önlemek için vergi sisteminde önemli değişikliğe gidiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen çalışmayla Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme ağırlıklı modelden asgari maktu ağırlıklı modele geçiliyor. Peki 2021 yılında sigara fiyatları düşecek mi?

Vergi sisteminde AB modeli başlıyor! 2021 sigara fiyatları düşecek mi?
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 12:24

Her yıl artan enflasyon oranları ile asgari ücret, emekli ve memur maaş zamları derken işverenin ve devletin yükü artıyor. Hal böyle olunca hayat pahalılığı ile birlikte enflasyon da hızla yükseliyor. Bunun önüne geçebilmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadele kapsamında vergi sisteminde önemli bir değişikliğe gidiyor.  Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen çalışmayla Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme ağırlıklı modelden asgari maktu ağırlıklı modele geçiliyor. 

VERGİDE AB MODELİNE GEÇİLİYOR!

Mevcut sistemde bir üründe fiyat artışı olduğunda vergi de artıyor, bu nedenle maliyet enflasyonu yükseliyor. Yeni modelle hem gelirde istikrar sağlanacak hem de enflasyon baskısı azalacak. Bu sayede ürünlerin fiyatları sabit tutulup enflasyon azalacak. Sigara fiyatlarının da bu vergi düzenlemesi sayesinde düşmesi bekleniyor.

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, “Vergi düzenlemesi makroekonomik reformlar kapsamında yapılıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında AB ülkelerinde olduğu gibi asgari maktu ağırlıklı modele geçiyoruz. Zam olunca daha çok vergi alınıyor. Bu uygulamayla gelirler açısından daha istikrarlı bir modele geçiliyor, bir taraftan da uzun vadede enflasyonist baskıdan kurtulmuş oluyoruz.” dedi.

VERGİ YÜKÜ AZALACAK

Vergiye uyum maliyetlerini azaltan, uyuşmazlıkların kısa sürede çözen ve vergi cezalarının gönüllü uyumu artıracak yasal düzenlemeler yapılacak. Vergisel teşvikler ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte değerlendirilecek. Vergi yükü ve gelir tahminlerine yönelik genel ve sektörel analizler yapılacak.

MAKTU VE NİSPİ VERGİ NEDİR?

Nispi vergi çalışandan kesilen gelir vergisi gibi orana dayalı olarak, maktu vergi ise mükellefler arasında ayırım yapmadan farklı oranlarda değil herkesten eşit olarak alınan vergi. Geçen ay yayımlanan kararla sigara üzerinden alınan nispi vergi yüzde 67’den 63’e düşürüldü. Sigara üzerinden alınan maktu ve asgari maktu vergiler sabit tutuldu.

2021 SİGARA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Yapılan düzenleme ile sigara fiyatlarının düşüp düşmeyeceği henüz netlik kazanmadı fakat artık sigarada fiyat artışına gerek kalmadı. Eğer nispi oran düşürülmeyip, maktu vergiler artsaydı enflasyona etkisi 50-100 baz puan arasında olacaktı. Asgari maktu, sigara tüketicilerinin daha ucuz sigara tercih etmesi halinde vergi tahsilatını garantiliyor. Nispi vergi ise yüksek fiyattan satılan sigaralardan oransal vergi alınmasını sağlıyor.