MedyaPress

Türkiye, ABD’yi mecbur bıraktı

ABD’nin çekilme kararı sonrası TSK’nın olası harekatı da konuşulmaya başlandı. Beyaz Saray’dan yapılan “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” açıklamasını diplomatlar ve güvenlik uzmanları Milliyet’e değerlendirdi.

Türkiye, ABD’yi mecbur bıraktı
0
Eklenme: 08 Ekim 2019-8:14 | Güncelleme: 08 Ekim 2019-10:14

ABD Başkanı Donald Trump’ın, güvenli bölge konusunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile anlaşmaya vardığını hatırlatan emekli büyükelçi Uluç Özülker, “Anlaşıldığı kadarıyla çekilme kararıyla ilgili Trump Pentagon’a talimat verdi. Bu talimat üzerine ABD, Suriye’deki iki gözlem noktasından çekiliyor. ABD bu kararıyla Türkiye’nin bu operasyonu tek başına yapabileceğini kabul etmiş oldu. ABD, Suriye’deki 10 bin kadar DAEŞ’linin sorumluluğunu da Türkiye’ye bıraktı” dedi. Trump’ın çekilme kararıyla, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası operasyonu sırasında ABD ile karşı karşıya kalma riskinin ortadan kalktığını belirten Özülker, “Ancak geçmişte ABD’nin bu güçlere yaptığı silah yardımları göz ardı edilemez. SDG adı altında YPG/PKK unsurlarının, operasyon sırasında Türkiye ile çatışmaya mı gireceği yoksa güvenli bölgenin güneyine mi geçeceği hala bilinmezliğini koruyor” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye yalnız değil’

Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca da “ABD, Türkiye’nin yürüttüğü diplomasi başarısına mecbur kaldığı için çekildi. Türkiye’nin gerçekleştirmeyi planladığı harekata Trump olumlu yaklaştığı için, kasımda Erdoğan’ı görüşmeye davet etmiş olma ihtimali oldukça yüksek. ABD, Türkiye’yi DAEŞ konusunda yalnız bırakmaktan ziyade Avrupalıların Türkiye üzerinde baskı kurmasını hedefliyor. Çünkü yabancı cihatçıların büyük bir bölümü AB vatandaşı. Türkiye’nin kaygıları uluslararası kamuoyunda kabul edilmiş durumda. Türkiye, Suriye’de yalnız kalmış değil, bu bölgede yer almak isteyen birçok ülke Türkiye ile beraber hareket edecektir” diye konuştu.

Terör Uzmanı Dr. Eray Güçlüer ise “Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü insani ve barışçıl politikalar sayesinde, sahadaki güç Türkiye’den yana. ABD, Türkiye’yi kaybetmemek için taleplerini karşıladı. Bu süreç F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmesine kadar ilerlemesine kadar varabilir” değerlendirmesi yaptı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.