Türkiye Yunanistan, İsrail ve AB’ye nota verdi « MedyaPress

6 Mayıs 2021 - 15:24

Türkiye Yunanistan, İsrail ve AB’ye nota verdi

Son Dakika haberi; Türkiye, Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığını ilgilendiren konulardaki çalışmalarda izninin aranması için Yunanistan, İsrail ve AB’ye nota verdi.

Türkiye Yunanistan, İsrail ve AB’ye nota verdi
Son Güncelleme :

15 Mart 2021 - 18:51

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İsrail arasında elektrik bağlantısı kurulmasını öngören AB destekli EuroAsia Enterkonnektörü projesine dair 8 Mart 2021’de bir mutabakat muhtırası imzalandı.

EuroAsia Enterkonnektörü projesi

Bahse konu projenin dokümanlarında kullanılan görsellerden sualtı elektrik kablosunun planlanan güzergahının Kıbrıs Adası ve Girit arasında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığından geçtiği öğrenildi. izninin alınmaması nedeniyle Türkiye, Yunanistan ve İsrail’in Ankara Büyükelçilikleri ile AB Türkiye Delegasyonu’na nota verdi.

KITA SAHANLIĞI İÇİN TÜRKİYE’DEN İZİN ALINMASI GEREK

Kaynaklardan alınan bilgilere göre uluslararası hukuk gereği kablo faaliyetleri ön araştırma çalışması gerektiriyorsa kıta sahanlığında gerçekleştirilecek bu çalışmalar için Türkiye’nin izninin aranması, ön çalışma gerekmiyorsa kablo döşeme faaliyetleri ve kapsamı hakkında ülkemize makul bir süre önceden bilgi verilmesi gerekiyor.

EuroAsia Enterkonnektörü projesi

EUROASIA ENTERKONNEKTÖRÜ PROJESİ NEDİR?

EuroAsia Enterkonnektörü Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında, denizaltı kablo hattıyla, birbirlerine bağlanacak olan AB destekli elektrik projesidir.