SON DAKİKA

Son dakika: İstanbul Kartal’da 7 katlı bina çöktü! 2 ölü, 6 yaralı…

İstanbul Kartal’da 7 katlı bir bina çöktü. Enkaz altında kaldığı belirtilen kişilerin kurtarılması için arama kurtarma çalışması yürütülüyor.

İstanbul Valiliği, Kartal’da binanın çökmesi sonucu 2 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralı kurtarıldığını bildirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “14 dairede 43 kişi kayıtlıydı. Binanın 3 katı kaçak yapılmış” dedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlattı.

İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, Kartal’da binanın çökmesiyle ilgili yayın yasağı kararı verdi.

Bu haber 06 Şubat 2019 - 20:32 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta bulunan 7 katlı, 14 daireli ve zemin katında konfeksiyon atölyesi bulunan bina henüze bilinmeyen bir nedenle çöktü.

Saat 16.00 sıralarında çöken binada kaç kişinin olduğu bilinmezken, olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerini enkazda arama çalışmalarına başladı. Olay yerine sivil kurtarma ekipleri sevk edildi.

Olay yerinde güvenlik şeridi oluşturulurken, kurtarma ekipleri  çalışmalarına başladı. Ekipler tarafından enkazdan biri kadın 2 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Enkazdan çıkarılan yaralılar Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talimat

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum, İstanbul Kartal Orhantepe Mahallesi’ne gidecek.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Kartal Orhantepe Mahallesi’nde  bir  binanın çökmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu ve Çevre  ve Şehircilik Bakanı Kurum’un olay yerine gitmeleri talimatını verdi.

Kartal’da bina çökmesi olayına yayın yasağı

İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, Kartal’da binanın  çökmesiyle ilgili yayın yasağı kararı verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) internet sitesinden yapılan  yazılı açıklamaya göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturması  yürütülen Kartal’da 8 katlı binanın çökmesi olayı ile ilgili olarak yayın yasağı  kararı verildi.

VALİ AÇIKLADI: 43 KİŞİ KAYITLI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal’da çöken binada  adrese dayalı nüfus sistemine göre 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu  söyledi.

Yerlikaya, Kartal Cevizli Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta  çöken 7 katlı binanın enkazında incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına  açıklama yapan Yerlikaya, 18 numaradaki apartmanın saat 16.00 civarında  yıkıldığını kaydetti.

Bu olayın kendilerini derinden üzdüğünü dile getiren Yerlikaya, şöyle  devam etti:

“Öncelikle ilçemize, mahallemize, tüm İstanbulumuza geçmiş olsun  diyoruz. Bu enkazın altındaki yaralılarımıza ulaşmak için arama kurtarma  ekiplerimiz çalışıyor. Bu üzücü olay olur olmaz 3 dakika içerisinde  ambulanslarımız 112 acil komutadan, büyükşehirimizden itfaiyelerimiz, arama  kurtarma, aynı zamanda AFAD ekiplerimiz buraya geldi. Bir yaralımız daha çıkıyor.  Arama kurtarma çalışması çok değerli bir iş. Burada biz komşularımızın,  mahallelilerimizin buradaki arama kurtarma çalışmasının sessiz ortamda, sıhhatli  ortamda, ulaşılabilir bir ortamda olması için bize yardımcı olması lazım.  Emniyetimiz, zabıtamız bu alanında arama kurtarma araçlarına ve özellikle  ambulansların ulaşması için gayret sarf ediyor. Biz bu vakte kadar devamlı olay  yerine gelen hemşehrilerimiz ki, onlar da bizim gibi sizler gibi çok üzülüyor,  onlardan yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu konuda polisimize ve zabıtamıza zorluk  çıkarmamalarını istirham ediyoruz. Sizler aracılığıyla tekrar hemşehrilerimden  bunu rica ediyorum.”

Yerlikaya, havanın kararmasının ardından enkaz bölgesinin  aydınlatılacağını dile getirerek, arama ve kurtarma tamamlanıncaya kadar  çalışmaların kesintisiz süreceğini kaydetti.

“Duamız enkaz altında olan kardeşlerimize. İnşallah onları sağlıklı,  sıhhatli bir şekilde bu enkaz altından en kısa zamanda çıkarmak en büyük  temennimiz ve duamız.” diyen Yerlikaya, gazetecilerin “binanın hasarlı olduğu, bu  nedenle çökme yaşandığının söylendiği, binada kaç kişinin bulunduğu” şeklindeki  soruları üzerine, şunları kaydetti:

“Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7, 14 daire olduğu  ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu az önce kaymakamımız bana arz etti. Bildiğimiz  bilgi bu. Aynı şekilde Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle de az önce  görüştüm. Onlar bana belge de verdiler. Buranın 1992 yılından ruhsatlı olduğu, 5  katlıya ruhsat olduğunu ama daha sonra 3 kat kaçak yapıldığı ve iskansız olduğunu  söylediler.”

“Olayın nedeni araştırılıyor”

Patlama iddialarına ilişkin de Yerlikaya, olayın neden  kaynaklandığının araştırıldığını belirterek, “İtfaiye dairesi, enkazla ilgili  arama kurtarma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve bütün mühendisler burada.  Olay daha çok sıcak. Şu anda odaklandığımız bir konu var, can. Onları bir an önce  oradan almamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, enkazın altında kaç kişi bulunduğuna ilişkin çeşitli  rakamların olduğunu ifade ederek, şu anda sayı belirtmesinin doğru olmayacağını,  bunu netleştirince kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.

Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürünün söylediğine göre,  tekstil atölyesinin işletme ruhsatı olmadığını belirten Yerlikaya, “Dakikalar,  saniyeler bizim için çok önemli. Oradakiler belki bizim sesimizin çoğunu duyuyor.  Onlara ulaşmak için gelin bu alanı güvenli, sıhhatli, teknolojiye uygun bir arama  kurtarma atmosferi haline getirelim.” diye konuştu.

Öte yandan Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Arama  kurtarma çalışmalarımızda sessizlik çok önemli. Değerli vatandaşlarımız lütfen  olay yerini boşaltalım. Sessizliğe ihtiyacımız var. Tüm arama kurtarma  ekiplerimizle birlikte duyarlılığınızı ve desteğinizi bekliyoruz.” çağrısında  bulundu.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu’ndan açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet  Güllüoğlu, İstanbul Kartal’da çöken binaya ilişkin, “Olayın başından itibaren  itfaiye, UMKE ve 112 ekipleriyle birlikte kurtarma çalışmalarını yürütüyoruz.”  dedi.

Güllüoğlu, Kartal’da çöken binanın enkazında devam eden çalışmalara  ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, AFAD olarak olayın başından itibaren  itfaiye, UMKE ve 112 ekipleriyle birlikte arama kurtarma çalışmalarını  yürüttüklerini söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarının çok sayıda personelle hızlı ve  titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Güllüoğlu, “Olay yerindeki kurtarma  personelimize ilaveten ihtiyaç halinde çalışmak üzere çevre illerden de personel  temin ediyoruz.” ifadesini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM TELEFONLA BİLGİ ALDI

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı arayarak,   Kartal’da çöken binaya ilişkin bilgi aldı. Alınan bilgiye göre, Kartal’da binanın çökmesinin ardından, Yıldırım,  Vali Yerlikaya ile telefonda görüştü. Yıldırım, çöken bina ve yaşanan son gelişmelere ilişkin Yerlikaya’dan  bilgi aldı.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamayla  çöken binaya ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi. Açıklamada, “Adli Yargı sınırlarında olan Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak üzerinde bulunan 7 katlı binanın çöktüğünün öğrenilmesi üzerine; derhal soruşturma başlatılarak, Başsavcılığımızca bir Cumhuriyet Başsavcı vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilerek olay yerine intikal etmiş olup, olayla ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yürütülmektedir.” denildi.

7 KATLI BİNANIN ÇÖKME ANI

KARTAL BELEDİYE BAŞKANI: 14 DAİREDE, 43 KİŞİ YAŞIYOR

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, binayla ilgili bir yıkım kararı olmadığını söyledi.  Öz, kayıtlara göre, 14 dairede 43 kişinin yaşadığını ifade etti.

MUHTAR: BİNADA 14 DAİRE VAR

CNN TÜRK canlı yayına bağlanan Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ, şu bilgileri verdi:

“Korkunç bir olay. Birden yıkılacak bir binaya benzemiyordu. Binanın altında 5 aracın kaldığı söyleniyor. Binada 14 daire normalde 27 -30 civarında kişi olduğu görülüyor ama nüfus müdürlüğünden net bilgi henüz gelmedi onu ileride açıklayacağız. Yakınları içeride 15 kişinin bulunduğunu söylüyor. Şu anda arama herkes bir şey yapmaya çalışıyor ama bir sonuca ulaşamıyoruz. Binayla ilgili herhangi bir risk raporu bulunmuyordu.”

İBB’DEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal, Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 26 araç, 86 personelle müdahale etmektedir.” denildi.

İlk belirlemelere göre 1 kişi yaşamını yitirdi, yaralı 4 kişi ise kurtarılmaya çalışılıyor. Olay yerinden geçen kişilerin de hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. Binada yaşayanların yakınları da haberi alarak olay yerine akın etti.

Öte yandan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın olay yerine hareket ettiği bildirildi.

Binanın yıkılmadan önceki fotoğrafı…