Sedat Peker’in amacı bunu mu yapmak? Özellikle onları hedef alıyor! « MedyaPress

18 Haziran 2021 - 01:35

Sedat Peker’in amacı bunu mu yapmak? Özellikle onları hedef alıyor!

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarının ardında kendisini “siyasi suçlu” olarak kabul ettirme çabası olduğu ortaya çıktı.

Sedat Peker’in amacı bunu mu yapmak? Özellikle onları hedef alıyor!
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2021 - 9:44

Haber7 – Özel

Organize suç örgütü ve mafyatik ilişkileri sebebi ile hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in yurt dışında barınabilmesi için sinsi bir planı devreye soktuğu iddia edildi.

Uzman hukukçular organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarında siyasileri özellikle hedef aldığına dikkat çekiyor.

SEDAT PEKER’İN SİNSİ PLANI

HEDEF TÜRKİYE!

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Başbakan Binali Yıldırım gibi isimlerin uyuşturucu ile hedef alarak Türkiye’yi uluslararası arenada zor duruma düşürmenin yanı sıra kendisine de alan açmaya çalışıyor. Peker, kendisini politik bir suçluymuş gibi kendisini gösterebilmek için de özellikle siyasileri hedef alarak kendisine cevap vermelerini sağlıyor. Hukukçular, Peker’in siyasi sığınma talebi için yapacağı başvuruda bu yayınladığı videoları ve siyasilerin kendisine verdiği cevapları delil olarak sunabileceğine dikkat çekti.

SEDAT PEKER NE İLE SUÇLANIYOR

Soruşturma kapsamında Peker’in elebaşı olduğu 63 kişinin; “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “nitelikli yağma”, “gasp”, “rüşvet”, “yaralama”, “tehdit” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” gibi birçok suça karıştığı belirlendi. Peker, daha önce de organize suç örgütü lideri olmak suçlamasından hüküm giymişti.

HAKKINDA ‘KIRMIZI BÜLTEN’ BAŞVURUSUNDA BULUNULDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker hakkında ‘kırmızı bülten’ müracaatı yapıldığını belirtti. Peker’in dosyasının Difizyon (bekleme-inceleme) denilen bölüme alındığı öğrenildi.

SIĞINMA HAKKI NEDİR?

Sığınma hakkı ya da iltica hakkı, kimi ülkelerin önceden belirlenmiş koşullara uygun başvurularda bulunan kimselere verdiği hukuki ve politik bir haktır. Yaşadıkları ülkede cinsel, ırksal, dinsel, politik, kültürel vb. ayrımcılıklara uğradığını gösteren belgelerle hakveren ülkelerin adlî makamlarına başvuran kimselerin başvuruları ülkenin ilgili komisyonlarınca incelenir ve eğer kabul görürse kişiye sığınma hakkı verilir. Böylece kişi söz konusu devletin koruması altına girer. Bunun yanı sıra kendi ülkelerinde yaşam koşullarının elverişli olmaması ya da can güvenliğinin tehlikede olması durumunda da iltica talebinde bulunulabilir.

Peker’in çektiği videolara bakıldığında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde olduğunu söyleniyor.