Rektörler CHP’liyse sorun yok! Kimi başörtüsüne kimi de camiye saldırdı « MedyaPress

15 Ağustos 2022 - 22:22
Pet Shop tünel kedi oyuncakları peluş kedi oyuncakları ödül hazneli kedi oyuncakları plastik kedi oyuncakları kedi çiğneme oyuncakları olta kedi oyuncakları kedi seyahat kapları hazneli kedi kapları plastik kedi kapları kedi gezdirme tasması kedi tırmalama tahtası ağacı kulesi kedi banyo ürünleri seramik kedi kapları otomatik kedi kapları ince taneli kedi kumu tester mama kampanyalı kedi konserveleri kedi bakım ürünleri plastik kaucuk oyuncaklar köpek kedi traş makinesi kedi biberonu kedi tuvaleti kalın taneli kedi kumu diş ipi köpek oyuncakları köpek havlama önleyici köpek gezdirme tasması metal köpek kapları seramik köpek kapları köpek seyahat kapları plastik köpek kapları otomatik köpek kapları köpek aksesuarları köpek eklem kas sağlığı ürünleri köpek vitamin ürünleri köpek parazit kene ürünleri köpek kulak sağlığı ürünleri köpek göz sağlığı ürünleri köpek sağlık ürünleri köpek deri tüy bakım ürünleri köpek şampuanları yavru köpek bakım ürünleri köpek bakım ürünleri stick köpek ödülleri doğal et köpek ödülleri kurutulmuş köpek ödülleri köpek bisküvileri köpek kemikleri kampanyalı köpek konservesi yaşlı köpek konservesi yetişkin köpek konservesi konserve yaş köpek maması kampanyalı köpek maması kedi tuvalet eğitim ürünleri kedi çiğneme önleyici ürünler sıvı kedi ödülleri doğal et kedi ödülleri kedi bisküvileri kedi ödülleri kedi tasması kedi süt tozu kedi vitaminleri yaşlı köpek maması tahılsız köpek maması acana kedi maması yavru kedi konservesi yetişkin kedi konservesi kısırlaştırılmış kedi konservesi light diyet köpek maması acana mama proplan yavru köpek maması proplan köpek maması proplan yavru kedi maması orijen yavru kedi maması nd yavru köpek maması nd yavru kedi maması royal canin köpek maması proplan mama acana yavru köpek maması orijen mama kedi maması royal canin yavru kedi maması royal canin kedi maması royal canin mama yaş kedi mamaları tahılsız kedi maması özel ırk kedi maması yetişkin kedi maması yaşlı kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması

Rektörler CHP’liyse sorun yok! Kimi başörtüsüne kimi de camiye saldırdı

CHP, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan atamayı bahane edip Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı tüm rektörleri hedef aldı. Ancak CHP’nin akademik çalışmalar yapmak yerine askeri darbe isteyen, üniversiteyi muhalefet odağı sanan ve sokakları provoke eden rektörler döneminin geride kaldığını görmesi gerek. İşte geçmişte türlü skandallarıyla gündeme gelen CHP’li rektörler…

Rektörler CHP’liyse sorun yok! Kimi başörtüsüne kimi de camiye saldırdı
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 17:38

CHP, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından göreve getirilen tüm akademisyenleri hedef tahtasına oturttu. Gerekçe olarak da rektörlerin seçimle değil, atama ile belirlenmesi gösterildi. Ancak asıl rahatsızlık sebebi yasakçı ve vesayetçi anlayışa geçit verilmemesi oldu. Çünkü görevi döneminde açıktan siyaset yapan, iktidara ayar veren rektör ve akademisyen CHP’de baş tacı edildi. 2004 yılında katsayı zulmünün kaldırılmasını engellemek için kampanya yürüten ODTÜ rektörünü cübbesiyle CHP Grup toplantısında konuşturan CHP, İstanbul Üniversitesi’ndeki ikna odalarının mimarı Nur Serter’i genel başkan yardımcılığına kadar terfi ettirdi. Yine sadece 2 oy aldığı halde rektör atanan, görevi boyunca da başörtülü öğrencilere hayatı dar eden Bahri Gökçebay aday, 28 Şubat’ın ünlü aktörü YÖK Başkanı Kemal Gürüz danışman yapıldı

 

İşte CHP anlayışını temsil eden ve bir dönem ana muhalefet partisinde aktif siyaset yapan rektör ve akademisyenler:

Kemal Gürüz

 

YASAKÇI, CHP’YE DANIŞMAN OLDU

Kemal Gürüz: 28 Şubat sürecinde cuntacı askerlerden sonra belki de ön önemli o dönem YÖK Başkanlığı yapan Gürüz oldu. Üniversitelerdeki muhafazakâr insanların tasfiye edilmesine, İmam hatip okullarına getirilen katsayı uygulamasına ve başörtüsü yasağına öncelik etti. Konuşmalarında sık sık siyasi iktidara ayar verdi. Binlerce gencin eğitim almasına mani olan Gürüz daha sonra ödüllendirilerek CHP Genel Başkan danışmanı yapıldı.

Nur Serter

İKNA ODALARINDAN CHP GENEL MERKEZE
Nur Serter: Adı 28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak duyuldu. İstanbul Üniversitesi’ni kazanan örtülü kızların başlarını açmaları için ikna odaları kurdu. Bazı öğrencileri ikna olup okula devam ederken, ikna olmayanları kampüse aldırmadı. Onlarca genç kız onun yüzünden eğitimine ara verdi ve toptan bıraktı. Daha sonra beklendiği gibi CHP’den siyasete girdi. Vekillikten, genel başkan yardımcılığına kadar terfi ettirildi.Ural Akbulut CHP grup toplantısında cübbesiyle seslenmişti.

CÜBBESİ ÇIKARMADAN SİYASET YAPTI

Ural Akbulut: ODTÜ eski Rektörü olan Akbulut, CHP’de aktif siyaset yapmadı ama her seçim döneminde adı ana muhalefetle birlikte anıldı. Görevi döneminde tıpkı bir siyasetçi gibi CHP ile omuz omuza çalıştı. 2004 yılında ‘İmam Hatipler Kapatılsın’ kampanyasına destek olmak için 100 kadar akademisyenle birlikte ODTÜ’den TBMM’ye yürüdü. Burada CHP’li vekiller tarafından karşılanan Akbulut, CHP’nin grup toplantısına katıldı. Cübbesi ile kürsüye çıkan Akbulut’un konuşması, CHP’liler tarafından ayakta alkışlandı.

BUNLAR DA DİĞERLERİ

İTÜ rektörü Prof. Dr. Emin Onat da yolu siyasetten geçen rektörlerden biriydi. Onat, 1954-1957 yılları arasında Demokrat Parti’den İstanbul Milletvekilliği yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Ahmet Özel de Demokrat Parti’den Sivas Milletvekili olarak parlamentoda yerini almıştı. Prof. Dr. Kadri Yıldırım da Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’ndan istifa ettikten sonra HDP’den Mardin milletvekili seçilmişti.

2 oyla rektör oldu CHP bağrına bastı

Prof. Dr. Bahri Gökçebay: CHP’de siyaset yapan Kastamonu Üniversitesi eski Rektörü. Kendisi dahil sadece 2 oyunu almasına rağmen Ahmet Necdet Sezer tarafından rektör atandı. Görevi döneminde üniversitede adeta terör estirdi. CHP’ye yakın kimliği ile duran Gökçebay, milliyetçi ve muhafazakâr akademisyenleri üniversiteyi dar etti. İmam Hatip ve başörtüsü karşıtı açıklamalarıyla dikkat çekti. Hatta düşmanlığı o boyuta vardırdı ki üniversitelerde İmam-Hatip mezunları ile diğer liselerden mezun olan öğrencilerin aynı sınıf içerisinde eğitim görmemesi gerektiğini bile öne sürdü. 2011 yılında CHP’den belediye başkanı olmak için görevinden istifa etti. O görevi bıraktığında akademisyenler arkasından davul çalarak kutlama yaptı. Aday gösterildi ama seçilemedi.

Kendini CHP’ye hep yakın hissetmiş

Prof. Dr. Ali Akdemir: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi eski Rektörü… 2012 yılında CHP’den siyasete atıldı ama açıklamalarında geçmişte de hep CHP ile güçlü bağları bulunduğunu söyledi. O da başörtüsü karşıtlığı ile nam saldı. Üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran anayasa düzenlemesine rağmen, bildiğini okudu. Derse değil, kampüse bile başörtüsü ile girilmesini engelledi. Hatta o dönem Sakarya’dan Çanakkale’ye şehit ziyaretine gelen bir heyet üniversite tarafından işletilen bir pansiyonda ücretini ödeyerek kalmak istedi. Rektör, içinde başörtülü insanlar olduğu için bu grubun pansiyonda kalmasını yasakladı. Bu skandal o dönem ulusal basına malzeme oldu.

Cübbeli muhalefetin ödülünü böyle aldı

Mustafa Akaydın: Akdeniz Üniversitesi eski Rektörü. Babası eski CHP Milletvekili olduğu için mi bilinmez Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in gözde rektörlerinden oldu. Başörtüsünün amansız düşmanlarından biri oldu. “Türban irtica kokan bir dayatmadır” diyecek kadar ileri gitti. “Camiye ayakkabıyla giriliyor mu ki GATA’ya türbanla girilsin” gibi provokatif sözleri hala zihinlerde. Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı da döneminde de siyasi çıkışlar yapan Akaydın CHP tarafından önce Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı sonra da Antalya milletvekilliği ile taltif edildi.

Önce aday oldu sonra geri döndü

Erdal İnönü: Babası CHP’nin kurucuları arasında yer alan İsmet İnönü’nün oğlu. 1968’de ABD’ye gitti, bir yıl sonra dönüşte önce ODTÜ rektör vekilliğine sonra da rektörlüğe seçildi. 1983 yılında siyasete girdi ve CHP çizgisindeki partilerde yöneticilik ve Genel Başkanlık yaptı.

Metin Lütfi Baydar: Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar uzun yıllar SDÜ’de rektörlük yaptıktan sonra CHP rozetini takarak Aydın’dan milletvekili yapıldı. Rektör Baydar CHP milletvekilliğinin ardından da yeniden SDÜ’ye döndü.

Pet Shop kedi yatakları köpek ayakkabıları kedi oyuncakları köpek kafesleri lazer kedi oyuncakları köpek tuvalet eğitim ürünleri açık kedi tuvaleti köpek yatakları kedi mama su kapları köpek kulübelesi kedi kumu küreği yavru köpek maması kedi seyahat ürünleri köpek kaka poşeti kedi tarak fırçaları frizbi köpek oyuncakları kedi tuvalet paspası köpek ağızlıkları kedi evi köpek sakinleştirici kapalı kedi tuvaleti köpek kapıları acana yavru kedi maması köpek künyeleri kedi kıyafetleri köpek zeka oyuncakları kedi kumu köpek ürünleri kedi eğitim ürünleri köpek tuvalet torbası kedi mama servisleri köpek boyun tasması bentonit kedi kumu köpek parfümleri proplan kedi maması orijen yavru köpek maması kedi kafesleri köpek tasmaları kurutulmuş kedi ödülleri nd farmina mama kedi zeka oyuncakları köpek oyuncakları metal kedi kapları köpek eğitim tasması yavru kedi bakım ürünleri köpek elizabeth yakalığı kedi ürünleri köpek bağlama kazığı yaşlı kedi konservesi kedi boyun tasması köpek mama su kapları kedi kumu torbası köpek seyahat örtüleri kedi taşıma çantaları köpek kıyafetleri kedi aksesuarları köpek diş sağlığı ürünleri kedi gögüs tasması köpek mama servisleri yavru kedi maması köpek ödülleri kedi macunu yetişkin köpek maması kedi sakinleştirici ürünler nd köpek maması kedi tırnak pati bakım ürünleri acana köpek maması kedi uzaklaştırıcı orijen köpek maması stick kedi ödülleri light diyet kedi maması royal canin yavru köpek maması kedi kapıları köpek maması kedi otlu oyuncaklar köpek taşıma çantaları silika kedi kumu yavru köpek konservesi kampanyalı kedi mamaları köpek süt tozu kedi şampuanları köpek uzaklaştırıcı kedi deri tüy bakımı ürünleri köpek tarak fırçaları kedi parfümü hazneli köpek kapları orijen kedi maması köpek gögüs tasması nd kedi maması köpek tuvalet çiş pedi