Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz tedavisi için Türkiye’de « MedyaPress

18 Mayıs 2022 - 12:43

Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz tedavisi için Türkiye’de

ABD’de yaşayan ve uzun süredir mücadele ettiği kanser tedavisine Türkiye’de devam etmek isteyen Prof. Mehmet İlhan Başgöz, ambulans uçakla getirildi. Başgöz, “Memleketime dönmemin sevincini Enver Gökçe’nin bir dizesiyle anlatacağım: Senin emekçin olaydım şen olası türküsü, dost kokusu, dost selamı Türkiye” dedi.

Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz tedavisi için Türkiye’de
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 8:20

Yıllardır ABD’de yaşayan Türk halk bilimci Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi. Uzun süredir kanserle mücadele eden Başgöz, tedavisine Türkiye’de devam edilmesi için talebini yetkililere iletti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından ABD’ye ambulans uçak gönderildi.

 

AMBULANS UÇAKLA TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Başgöz, Türkiye’ye nakli için gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından Indianapolis’ten ambulans uçakla alınarak Esenboğa Havalimanı’na getirildi. Başgöz, burada yaptığı açıklamada, ülkesine dönmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

 

“DOST SELAMI TÜRKİYE”

Yurt dışında 33 senedir çalışmanın yorgunluğu içinde olduğunu ifade eden Başgöz, “Memleketime dönmemin sevincini Enver Gökçe’nin bir dizesiyle anlatacağım: ‘Senin emekçin olaydım şen olası türküsü, dost kokusu, dost selamı Türkiye’. Yorgunum daha fazla konuşamayacağım.” dedi. Başgöz, daha sonra tedavisinin yapılabilmesi için ambulansla Ankara Şehir Hastanesine nakledildi. Yaşayan en önemli Türk halk bilimci olarak anılan Başgöz, 1921’de Sivas’ta doğdu. 1960’tan beri ABD’de yaşayan Başgöz, Indiana-Bloomington Üniversitesinde Ural Altay Dilleri Bölümü Türk Araştırmaları Başkanlığı yapıyor..