MEB son dakika açıkladı! Okullar kapanıyor mu? « MedyaPress

20 Ocak 2021 - 14:06

MEB son dakika açıkladı! Okullar kapanıyor mu?

Okullar kapanıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan yeni tedbirleri açıkladı. Okullarda bazı sınıflar kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konu ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Peki okullar kapanıyor mu? Okullar ne zaman açılacak? İşte merak edilen açıklamalar…

MEB son dakika açıkladı! Okullar kapanıyor mu?
Son Güncelleme :

18 Kasım 2020 - 0:18

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren son dakika açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmişti. Koronavirüs vakalarının artması üzerine yeni bir tedbir alındı. Peki Okullar ne zaman açılacak? Okullar açılacak mı? Yüz yüze eğitim ne zaman? İşte MEB son dakika haberleri…

OKULLAR KAPANIYOR MU? MEB AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından “Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı “Resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir. Uzaktan eğitim sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.” açıklamasında bulundu.

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüs salgınına ilişkin alınan yeni tedbirlere ilişkin bilgi verdi.

İstanbul başta olmak üzere kimi şehirlerde ciddi seviyelere ulaşan hasta ve ölüm sayılarının çok daha dikkatli olunması gerektiğine işaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizden bu fedakarlıkların boşuna gitmemesi için salgınla mücadele kurallarına uymada daha fazla katkı bekliyoruz. Yaşanan zorlukların ve sıkıntıların elbette farkındayız. Amacımız ülkemizi bir an önce bu salgın illetinden kurtararak asıl gündemimize çok daha fazla odaklanmak, tüm enerjimizi hedeflerimize ulaşmaya hasretmektir.”

“Bunu da hep birlikte başaracağız. Kabine toplantımızda yapılan istişareler sonunda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. Buna göre hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.”

UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDİLECEK

Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. AVM’ler, marketler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.”

“Sinemalar sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek. Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek. Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek. İl Hıfzıssıhha Kurulları bu sınırlamayı genişletebilecek.”

“Kamu ve özel sektör işyerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Hep birlikte fedakarlık yaparak inşallah bu salgın musibetinin üstesinden gelerek sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geleceğe bakacağız” diye konuştu.