SON DAKİKA

Hakan Şükür’ün babasına FETÖ üyeliğinden hapis istemi

Sakarya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında firari eski futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür hakkında hazırlanan iddianamede, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Bu haber 04 Ocak 2019 - 11:59 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 5 sayfalık  iddianame, sunulduğu 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Selmet Şükür’ün adresinde yapılan aramada, FETÖ’nün  propaganda ve eleman kazanma amacıyla kullandığı, kayyum atanan Feza Yayınevi’ne  ait, örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in yazarı olduğu 2 adet “İnsanlığın İftihar Tablosu Sonsuz Nur 1-2” isimli kitapların ele geçirildiği belirtilerek, sanığın  mal varlığına el konulduğu aktarıldı.

Selmet Şükür’ün, kayyum atanan İnelsan şirketiyle birlikte FETÖ’nün  parasını akladığına dair Sakarya İl Emniyet Müdürlüğüne ihbarda bulunulduğu  anlatılan iddianamede, “Gizli tanık X1, ‘Selmet Şükür’ün, Hakan Şükür adına  inşaatlar yaptırdığını biliyorum. Örnek vermek gerekirse Hakan Şükür Konaklarını  babası, oğlu adına yaptırıp satmıştır. Selmet Şükür’ün halen inşaat yapım  işlerine devam ettiğini biliyorum.’ şeklinde beyanda bulunmuştur. Buna göre  şüphelinin firari Hakan Şükür’ün finans işlerini takip ettiği anlaşılmıştır.”  denildi.

“FETÖ ŞÜPHELİLERİYLE AYNI TARİHTE YURT DIŞI GİRİŞ ÇIKIŞ KAYDI VAR”

İddianamede, Selmet Şükür’ün yurt dışı kayıtları incelendiğinde,  haklarında “silahlı terör örgütü” üyeliğinden soruşturma yürütülenlerle aynı  tarihte giriş çıkış yaptığının tespit edildiği bildirilerek, sanığın bu eylemini,  örgütsel faaliyet kapsamında gerçekleştirildiğinin değerlendirildiği kaydedildi.

Sanık hakkındaki MASAK raporuna göre, Hakan Şükür ile arasında 227 bin  371 lira para trafiğinin bulunduğu aktarılan iddianamede, ayrıca TMSF’ye  devredilen ve örgütsel faaliyet kapsamında önemli bir konumda olduğu  değerlendirilen bir şirket ile 3 Kasım 2015’te 185 bin, 6 Kasım 2015’te 123 bin  500 lira para trafiğinin belirlendiği ifade edildi.

İddianamede, sanık hakkındaki HTS raporunda, haklarında soruşturma  yürütülen birçok kişi ile telefon trafiğinin de saptandığı belirtilerek, örgütün  Sakarya yapılanmasında önemli konumda bulunan  Remzi Çinemre ve firari Hakan  Alaçam ile de telefon görüşmelerinin tespit edildiği anlatıldı.

İddianamede, ele geçirilen örgüt elebaşına ait kitaplar, gizli tanık  beyanı, MASAK raporu, yurt dışı giriş çıkış ile HTS kayıtları, KHK kapsamında  kapatılmasına karar verilen şirkette alacaklı olduğu senetlerin tespiti gibi  deliller dikkate alındığında, sanığın hiyerarşik yapıya uygun olarak davrandığı  ve örgütle organik bağlantı içerisinde bulunduğu kaydedildi.

Selmet Şükür’ün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6  aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, sanığın  savcılıktaki ifadesinde üzerine atılı suçlamaları kabul etmediği belirtildi.

Sanık Şükür’ün yargılanmasına 5 Şubat’ta başlanacak.

SÜREÇ

Sakarya’da, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında firari eski  futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür, 12 Ağustos 2016’da  gözaltına alınmış, ertesi gün çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı. Selmet Şükür,  25 Kasım 2016’da sağlık sorunları nedeniyle ev hapsi uygulanması ve yurt dışı  çıkış yasağı şartıyla tahliye edilmişti.