MedyaPress

FETÖ elebaşı Gülen ile ABD’de görüşen akrabasının ‘FETÖ’ davasına başlandı

Erzurum’da akrabası Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen ile ABD’de görüştüğü, nüfuzunu kullandığı ve örgütte yönetici pozisyonunda bulunduğu öne sürülen eski öğretmen Muammer Gülen, “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada ilk kez hakim karşısına çıktı.

FETÖ elebaşı Gülen ile ABD’de görüşen akrabasının ‘FETÖ’ davasına başlandı
1
Eklenme: 13 Haziran 2019-14:34 | Güncelleme: 13 Haziran 2019-14:34

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya öğretmenlikten ihraç  edilen tutuklu sanık Muammer Gülen, avukatı Harun Işık ile tanıklar katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından savunma yapan  sanık Gülen, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Öğrenciliğinden öğretmenliğine kadar ne FETÖ ne de başka bir terör  örgütü ile alakasının olmadığını ileri süren Gülen, “Bank Asya çok eskiden hesap  açtırdığım ve kapanana kadar kullandığım kuruluştur. Toplu para yatırma veya  çekme gibi hareketlerim olmuştur.” dedi.

Gülen, Malezya’da yaşayan kardeşinin eşi ile sorunlarını düzeltmek  amacıyla diğer kardeşleri ile bir kez bu ülkeye gittiğini anlatarak, şöyle devam  etti:

“Malezya’ya gidişim için başka hiçbir sebebim olmadığı gibi gittiğim  sırada bu olay dışında başka bir olayla da ilgilenmedim. İddianamede Malezya  gezisi de Amerika gezisi olarak yer almıştır. Hükümet ve bu yapılanma arasında  siyasal sorunların çıkması üzerine bulunduğum yerde kişisel ve ailevi olarak  ciddi sorunlar çekmeye başladım. İnsanlar Fetullah Gülen ile olan çok uzak  akrabalık bağı sebebiyle bize tepki göstermeye başladı. Sıkıntıları örgüt  liderine anlatmaya karar verdim. Sadece bireysel hareket ettim. Hiç kimse ile  gitme veya birlikte hareket etme gibi bir durum söz konusu olmadı. Amerika’ya  gittiğimde örgüt liderinin yanına çıkabildim ama gelenlerle toplu bir odaya  aldılar.

O esnada anjiyo olmuştu. Kendisine bu dertleri anlatma imkanı  bulamadım. Bizlere karşı toplu olarak konuştu ve başkaca bir görüşme imkanım  olmadı, dönüp geri geldim. Olay bundan ibarettir. Gidiş amacı da budur ve görüşme  de yapılamamıştır.”

Mahkeme heyeti, sanık Gülen’in tutukluluk halinin devamına karar  vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, örgütte  yönetici olan Muammer Gülen’in uzun yıllar boyunca her türlü desteği sağladığı,  mesleğini FETÖ’nün amaçları doğrultusunda kullanarak üye kazandırdığı belirtiyor.

Gülen’in örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in akrabası olması nedeniyle bu  nüfuzunu kullanarak örgüt içinde birçok faaliyet yürüttüğü, maddi destek  sağlanması amacıyla FETÖ’ye ait kurumlarda toplantı yaparak esnaf ve benzeri  meslek gruplarını örgütlediği aktarılan iddianamede, örgüt faaliyetleri  doğrultusunda şahısları ikna ettiği, örgütün Erzurum’daki toplantı yerlerinden  biri olan Aziziye Koleji’nde “sekizgen” isimli toplantılara başkanlık yaptığı  bildiriliyor.

İddianamede, Gülen’in 17/25 Aralık sürecinden sonra devletin  müdahalelerine karşı örgüt üyelerini bir arada tutarak FETÖ’ye bağlılıklarını  devam ettirdiği, Bank Asya konusunda çeşitli toplantılar yaparak para yatırılması  ve destek olunması için çaba gösterdiği, faizin haram olmadığı, savaş halinde  haram yenilebileceği şeklinde fetva vererek insanları başka bankalardan kredi  çekip örgütün bankasına yatırmaları için iknaya çalıştığı kaydediliyor.

Örgütün, menfaatleri doğrultusunda her türlü eylemi yapabileceği, din  maskesinin sadece kullandığı maskelerden biri olduğu, İslam dininde haramlığı  tartışmasız gerçek olan faiz hususunun bile haramlıktan çıkarılabileceği şeklinde  fetvalar verildiği değerlendirmesinde bulunuluyor.

İddianamede, Muammer Gülen’in de bu tarz eylemlere öncülük ettiğinin  anlaşıldığı, örgüt talimatı doğrultusunda bankaya para yatırarak destek olduğu ve  ABD’ye giderek örgüt elebaşı ile bizzat iletişim kurabilecek pozisyonda bulunduğu  vurgulanıyor.

Gülen’in örgüt üyesi ve yöneticisi birçok isimle irtibatının  bulunduğu, örgüt adına birçok sohbet düzenlediği ve sohbetlere başkanlık yaptığı  bildirilen iddianamede, ayrıca avukat yapılanması içinde avukatları belli başlı  gruplara ayırarak sohbetler verdiği aktarılıyor.

İddianamede, Gülen’in aleyhindeki tüm delilleri reddetme yoluna  giderek örgüt kastı ile hareket etmeyi sürdürdüğü, örgüt elebaşına yakınlığı ve  istediği anda iletişim kurması bütün halinde değerlendirildiğinde basit bir örgüt  üyesi olmadığı ve üst kademede bulunduğu ifade ediliyor.

İddianamede, Muammer Gülen’in “silahlı terör örgütü kurmak veya  yönetmek” suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması  isteniyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.