SON DAKİKA

Eski Yargıtay üyesi FETÖ yöneticileriyle irtibatlı çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen eski Yargıtay Üyesi Ahmet Karadavut’un, örgütün beyin takımı da denilen ve elebaşı Fetullah Gülen’e en yakın yöneticilerle irtibatlı olduğu ortaya çıktı.

Bu haber 05 Şubat 2019 - 10:16 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi.

FETÖ’nün darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu  (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay  Genel Kurul Salonu’nda görülen duruşmada, eski Yargıtay üyesi Ahmet Karadavut  hakim karşısına çıktı.

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Karadavut ile avukatı ve  yakınları katıldı.

Dosyaya gelen cevap ve belgelerin okunmasının ardından söz verilen  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Müslüm Canpolat, esas hakkındaki mütalaayı okudu.

Mütalaada, sanığın örgüt içinde bulunduğu, toplantılarına katıldığı,  himmet verdiği, 2010’da Yargıtay üyeliğine seçildiği, 2011’de örgüt talimatıyla  Yargıtay üyeliğine seçilenlerle birlikte hareket ettiği aktarıldı.

Sanığın üzerinde ele geçirilen dijital materyallerde yapılan bilirkişi  raporuna göre, bilgisayarda terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in “Kırık Testi”  kitabına ait görseller, FETÖ’ye ilişkin bilgi ve belgelerin tespit edildiği  kaydedildi.

Sanık Karadavut’a ait telefonlarda da örgüt üye ve yöneticilerinin  kullandığı “KakaoTalk” programının izine rastlandığına dikkat çekilen mütalaada,  sanığın kapatılan Bank Asya’da 3 ayrı hesabı bulunduğu, örgüt liderinin talimatı  sonrasında da sanık Ahmet Karadavut’un eşi adına aynı bankada altın ve döviz  hesabı açıldığı belirtildi.

Sanık aleyhindeki tanık ifadelerine de yer verilen mütalaada, sanığın  örgütün tepe yöneticilerinden Faruk İlk, FETÖ elebaşının avukatı Abdülkadir  Aksoy, örgütün Yunanistan imamı Recep Uzunallı ile irtibatlarının tespit  edildiğine değinildi.

Örgütün “tepe yöneticisi” oldukları iddiasıyla yargılanan Recep  Uzunallı ile sanık arasında 2013-2014 yılları arasında 6, Abdülkadir Aksoy ile  2006-2015 yılları arasında 88, Faruk İlk ile sanık arasında 2009-2015 yılları  arasında 87 görüşme bulunduğu belirlendi.

İSTENEN CEZALAR

Bu şekilde sanığın, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu, sıkı bir  disiplinle, örgütün stratejisi, yapılanması, faaliyetleri ve amacına uygun  hareket ettiği ve “terör örgütü üyesi” olma suçunu işlediği sonucuna varıldığı  anımsatıldı.

Örgüt hiyerarşisi içinde “mahrem alan” kapsamında yer alan sanığın  eğitim düzeyi, sahip olduğu sosyo-kültürel birikimi, yaptığı görev nedeniyle  edindiği mesleki bilgi ve tecrübeleriyle örgütteki konumu itibarıyla bu oluşumun,  bir terör örgütü olduğunu bilebilecek durumda bulunduğu ifade edilen mütalaada,  bu nedenlerle sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK), kaçınılmaz bir hataya  düşen kişinin cezalandırılamayacağını öngören “hata” başlıklı 30. maddesinin  uygulanmasının istenmediği bildirildi.

Esas hakkındaki mütalaada, sanık Ahmet Karadavut’un örgüt üyesi olma  suçundan TCK’nin 314/2 ve terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını  öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 5/1 maddeleri uyarınca 7 yıl 6  aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaada, sanığın örgütte temin ettiği güç ve sadakati ölçüsünde  yükselip kazandığı statüsüne eş değer şekilde yüksek yargı içerisinde  konumlandırılması, son karar merci Yargıtayda görevlendirilmesi ve FETÖ’nün  mahrem yapısı içerisinde bulunduğu hususları dikkate alınarak suçun işleniş  biçimi, kastın yoğunluğu ve oluşan tehlikenin ağırlığına göre temel cezanın alt  sınırdan uzaklaşılarak belirlenmesi talep edildi.

Mahkeme heyeti, esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için süre  verilen sanık hakkında uygulanan adli kontrol hükümlerinin devamını  kararlaştırdı.

Duruşma 29 Nisan 2019’a bırakıldı.