Devletten 6 ay geri ödemesiz 100 bin lira kredi desteği! Nasıl başvuru yapılır? « MedyaPress

9 Mayıs 2021 - 12:14

Devletten 6 ay geri ödemesiz 100 bin lira kredi desteği! Nasıl başvuru yapılır?

Yeni ekonomi paketi hazırlanırken detayları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı reform takvimi çerçevesinde çalışmalara başladı. Her bir çalışan için 100 bin TL kredi hakkı tanınırken, üst limit 500 bin lira olarak belirlendi. İşte geri ödemesiz kredi başvurusunun detayları…

Devletten 6 ay geri ödemesiz 100 bin lira kredi desteği! Nasıl başvuru yapılır?
Son Güncelleme :

30 Nisan 2021 - 19:13

Ekonomide yeni torba yasa hazırlığı yapılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen ay açıklanan reform takvimi çerçevesinde çalışmalara başladı. Takvimde haziran sonuna kadar hayata geçirilmesi hedeflenen düzenlemeler torba teklif haline getirilecek. Teklifte fiyat istikrarının sağlanması, kamuda harcama disiplini ve istihdamın finansmanına ilişkin başlıklar bulunuyor. Buna göre, ilave istihdam sağlayan küçük işletmelere, her bir istihdam için 100 bin lira kredi sağlanacak.

Torba yasada küçük ve mikro işletmeleri ilgilendiren bir destek de var. Küçük ölçekli firmalardan kaynak sıkıntısı çekenlere, istihdam sağlamaları şartıyla KGF destekli kredi sağlanacak. Her bir çalışan için 100 bin TL kredi hakkı tanınırken, üst limit 500 bin lira olarak belirlendi.

Söz konusu kredi 2 yıl vadeli, ilk 6 ayı geri ödemesiz kullandırılacak. Düzenlemenin kısa zaman içinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Başvurular başladığında detayları sizlerle paylaşacağız.

Enflasyonda yaşanan yükselişi ve dezenflasyon süreci önünde risk oluşturan unsurları değerlendirmek, gerekli önlemleri belirlemek için Fiyat İstikrarı Komitesi kurulacak. Finans kanadında çalışmalar yapmak için ise Finansal İstikrar Komitesi hayata geçirilecek.

Komitenin her ay düzenli olarak bir araya gelerek 3 ayda bir rapor yayımlaması öngörülüyor. Teklifte, Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan’ın tek bir belge haline getirilmesi de yer alacak.