Davutoğlu: Türkiye seçim psikolojisine girdi « MedyaPress

15 Ağustos 2022 - 22:12
Pet Shop tünel kedi oyuncakları peluş kedi oyuncakları ödül hazneli kedi oyuncakları plastik kedi oyuncakları kedi çiğneme oyuncakları olta kedi oyuncakları kedi seyahat kapları hazneli kedi kapları plastik kedi kapları kedi gezdirme tasması kedi tırmalama tahtası ağacı kulesi kedi banyo ürünleri seramik kedi kapları otomatik kedi kapları ince taneli kedi kumu tester mama kampanyalı kedi konserveleri kedi bakım ürünleri plastik kaucuk oyuncaklar köpek kedi traş makinesi kedi biberonu kedi tuvaleti kalın taneli kedi kumu diş ipi köpek oyuncakları köpek havlama önleyici köpek gezdirme tasması metal köpek kapları seramik köpek kapları köpek seyahat kapları plastik köpek kapları otomatik köpek kapları köpek aksesuarları köpek eklem kas sağlığı ürünleri köpek vitamin ürünleri köpek parazit kene ürünleri köpek kulak sağlığı ürünleri köpek göz sağlığı ürünleri köpek sağlık ürünleri köpek deri tüy bakım ürünleri köpek şampuanları yavru köpek bakım ürünleri köpek bakım ürünleri stick köpek ödülleri doğal et köpek ödülleri kurutulmuş köpek ödülleri köpek bisküvileri köpek kemikleri kampanyalı köpek konservesi yaşlı köpek konservesi yetişkin köpek konservesi konserve yaş köpek maması kampanyalı köpek maması kedi tuvalet eğitim ürünleri kedi çiğneme önleyici ürünler sıvı kedi ödülleri doğal et kedi ödülleri kedi bisküvileri kedi ödülleri kedi tasması kedi süt tozu kedi vitaminleri yaşlı köpek maması tahılsız köpek maması acana kedi maması yavru kedi konservesi yetişkin kedi konservesi kısırlaştırılmış kedi konservesi light diyet köpek maması acana mama proplan yavru köpek maması proplan köpek maması proplan yavru kedi maması orijen yavru kedi maması nd yavru köpek maması nd yavru kedi maması royal canin köpek maması proplan mama acana yavru köpek maması orijen mama kedi maması royal canin yavru kedi maması royal canin kedi maması royal canin mama yaş kedi mamaları tahılsız kedi maması özel ırk kedi maması yetişkin kedi maması yaşlı kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması

Davutoğlu: Türkiye seçim psikolojisine girdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile yeni yıl değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Davutoğlu, AK Parti-MHP ittifakı için, “Türk tarihinin en bilinemez koalisyonu” nitelendirmesi yaparken, “Erdoğan’ı neye mecbur ettiklerini bilemiyoruz. Türkiye, artık seçim psikolojisine girmiştir” dedi.

Davutoğlu: Türkiye seçim psikolojisine girdi
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 15:18

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, medya kuruluşlarının Ankara Temsilcilerini ağırladı. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu şunları söyledi:

GÜVENLİK ANLAYIŞI: Türkiye, şu anda ülkeyi yönetenler bakımından 20. yüzyılda yaşıyor. Biz ise 22. yüzyıla hazırlanıyoruz. Bu hükümet, Türkiye’de özgürlükleri 90’lı yılların mantığı ile görüyor meseleleri. Son bir yılda geldiğimiz düzey, 90’lı yılları aratır düzeydedir. 22. yüzyıla böyle giremeyiz. Bugünkü iktidarın zihninde güvenliği tehdit eden bir güvenlik anlayışı var. Biz 22. yüzyıla taşımak için kurduk bu partiyi. O yüzden 22. yüzyılın partisiyiz.

REFORM SÖYLEMİ: Keşke reform yapsalar ama yapamazlar. Birincisi oturdukları koltuğu kaybetmekten korkarlar. İkincisi geçmişte yapılan hatalarla yüzleşmek istemezler. 28 Şubat’ın ideologlarından biri sayın Perinçek’tir. Merve Kavakçı, başörtüsü olayının aktörlerin biri sayın Bahçeli’dir. Fikri Sağlar’ın kabul edilemez sözlerine karşı vitrin mankeni argümanını kullanmak hangi insani değerde var. Bunu aklım, mantığım almıyor.

EKONOMİ POLİTİKALARI: Damat Berat Albayrak öncesi ve sonrası politikalar birbirinin tam zaddıdır. 40 gün içinde sayın Erdoğan 675 baz puan faiz artırdı. Dünyada faiz yerlerde sürünüyor. Türkiye, dünya ekonomileri arasında 21. sıraya geriledi; ilk 20’de bile değil. 2016’da 876 milyar dolar milli geliri olan ekonomi bıraktık; şimdi 656 milyar dolar. Kişi başına milli gelir 11 bin dolardan 8 bin dolara geriledi. Vatandaşımız 3 bin dolar fakirleşti. Kasım ayında bir baktık ki bakan yok; fiilen yok. Türkiye ekonomisini bu noktaya getiren bakan fiilen sorgulanamıyor.

NEYE MECBUR EDİYORLAR: Türk tarihinin en bilinemez koalisyonu ile karşı karşıyayız. Aynen geçmişte Sayın Ecevit ile Sayın Bahçeli, Sayın Yılmaz kafa kafaya verip konuşuyorlardı ve ne konuştuklarını kimse bilmiyordu. Şimdi de aynı durum var. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili kafa kafaya verip karar alıyorlar ama kimse ne olduğunu bilmiyor. Sayın Erdoğan’ı neye mecbur ettiklerini bilemiyoruz. Türkiye’nin en büyük sorunu güvensizliktir. Türkiye’yi bekleyen en büyük tehlike, dünyayı tanımayan liderlerin Türkiye’yi içe kapatması ve herkesi tehdit olarak görmesidir.

“EYY” DİYE HİTAP EDERDİ: Bazen insanların yetkileri arttıkça ülkede özgürlükler artmaz. Benim tanıdığım Erdoğan kendisine, “Aptal olma” diyen Trump’a, “Mektubu kendisine takdim ettim” demezdi. Çıkıp, “Eyy” diye hitap ederdi. Kendisinden güçsüz aktörler karşısında kükreyen, kendisinden güçlü olan aktörler karşısında meseleyi kişisel ilişkilerle kotarmaya çalışan bir Cumhurbaşkanı var. İçeride ve dışarıda ülkenin zararına olacak bir pazarlığa izin vermeyiz. Bunun takipçisi oluruz. Maalesef siyasi güç, siyasi karakterlerde değişime yol açıyor. “One minute” diyen de “Aptal olma” denilen de Erdoğan…

BAHÇELİ’YE “EYY” DEMELİYDİ: Benim tanıdığım Erdoğan, bu anlamda değiştiyse, sorgulamakla yükümlüyüm. Bunu seçmenin de sorgulaması lazım. Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’a yönelik sözlerinden sonra benim tanıdığım Erdoğan’ın dönüp, “Eyy Bahçeli” demesi gerekirdi. İçeride ve dışarıda seçici uygulama yapıyor. Bize karşı her türlü eleştiriyi yapıyor. Orada edilgen, bize karşı kükreyen bir üslup… Perinçek’in de Bahçeli’nin de geçmişte Erdoğan’a ne dediği ortada. Şimdi yan yanalar. Sayın Bahçeli, Erdoğan’ı ne kadar tanımış, sayın Erdoğan, Bahçeli’yi ne kadar tanımış. Birbirlerini nasıl yanlış tanımışlar da bu kadar kol kolalar. Ben bu ilişkinin rüya olduğunu düşünüyorum, çünkü ilkelere dayanmıyor.

SEÇİME HAZIRIZ: Türk siyaseti hareketlenmiştir. Son günlerde ortaya atılan darbe söylemi, geçmişteki başörtüsü meselelerindeki konjonktür tartışılmaya başlanmışsa bu ülkeye en büyük ihanet yapılıyordur. 15 Temmuz’da bu millet demokrasiye sahip çıktığını gösterdi. Yanlışları eleştiririz ama milli iradeye karşı her türlü teşebbüsün karşısında dururuz. Kimse beka diyerek, darbe-başörtüsü söylemiyle iktidarını tahkim etmeye kalkmasın. Türkiye, bu şekilde 2.5 yıl daha gidemez. Türkiye, seçim psikolojisine artık girmiştir. Bizim görevimiz, her an seçim olacakmış gibi partiyi hazır hale getirmektir. Faiz-enflasyon aldı başını gitti. Kredi musluklarının da eskisi kadar açılamayacağı varsayılırsa, makro ekonomik göstergelerde nispi iyileşmeye rağmen önümüzdeki günlerde kırılganlıklar artacaktır. Şartlar gösterecek ama biz Gelecek Partisi olarak olabilecek her seçime gireriz. Olacak seçime hazırız. Türkiye’yi soğuk savaş psikolojisinden çıkaracağız.

DİYALOG VE ANLAŞMA: İttifak, seçim ortamına girildiğinde konuşulur ama ben diyalog ve uzlaşmayı önemsiyorum. Seçim pusulasında yer alan her partiyle görüşürüz biz. Sayın Erdoğan yolsuzluklarla mücadele konusunda bir yasa getirsin ilk destek verecek olan biziz. “Şunlarla görüşen haindir” demek soğuk savaş mantığıdır. Bu millet, bu kutuplaşmadan bıktı. Şu anda başörtüsü yasağı idari kararla kaldırıldı. Getirsinler yasayı, yasağı kaldıralım. Kim yolsuzluklarla ve yasaklarla mücadele ederse, geçmişte ne yaptığına bakmam onunla uzlaşırım. Sayın Erdoğan da değişsin tamam. Geçmişte ne dediğine bakmam. Mühim olan ilkelerdir.

BOĞAZİÇİ REKTÖR ATAMASI: Hayretle, şaşkınlıkla ve üzüntüyle değerlendiriyorum. İsimlere takılmadan söylüyorum; atama yanlış. Dünyayı sadece kendi fikrinden ibaret görenler, üniversiteyi anlamaz. Üniversiteler, farklı fikirlerin buluştuğu bir yerdir. Kindar nesil açıklaması vardı. Kin üzerine bir nesil inşa edilemez. Üniversite neticede bir iklimdir. Burada bir kalite düşmanlığı var. 12 Eylül-28 Şubat kafasıdır bu. Bunu bir zihniyet yansıması olarak ve üzüntü duyuyorum.

(Eylemler konusunda) Bu ülkenin en bilinen teröristi Osman Öcalan’ı TRT’ye kim çıkardı Allah aşkına. Araya teröristlerin girmesi oradaki protesto hakkını ortadan kaldırmaz. İkisini birbirinden ayırmak gerekir. Oradaki protestoya ben de gidebilirdim bir Boğaziçi mezunu olarak. Çıplak arama hukuk devletinde, insanlık vicdanında kabul edilebilir bir şey değil.

HDP’NİN KAPATILMASI: Partinin kimliği ne olursa olsun, ortada bir suç varsa, suç kişiseldir. Burada ikircikli bir tavır takınılıyor. Sayın Erdoğan da sayın Bahçeli de samimi değil. HDP’nin kapatılması üzerinden kendi seçmenini konsolide etme çabasıdır. HDP de terörle arasına mesafe koymalı.

GEZİ OLAYLARI BENZERİ KAYGI: Demokratik hukuk devletinde ayrımı yapılan ama maalesef otoriter eğilim gösterin yönetimlerde birbirine karıştırılan bir konudur. Türkiye’de herkes görüşünü beyan etmeli. Bu hakkı kullananlar yanlış yola tevessül ederlerse onlar da ayrıştırılmalı. Türkiye’de çok ciddi yoksullaşma var. Kuru ekmek bulabilen ama evinde bilgisayarı, interneti olmayan veliler bize geliyor. Evde 5 çocuk var, nasıl eğitim görecekler diye soruyor. 4 sene önce 11 bin dolar milli gelir şimdi 8 bin dolar. 3 bin dolar erimiş; gitmiş… Bize hep mağdurlar geliyor. Türkiye’nin en büyük sorunu genç işsizliğidir.

Pet Shop kedi yatakları köpek ayakkabıları kedi oyuncakları köpek kafesleri lazer kedi oyuncakları köpek tuvalet eğitim ürünleri açık kedi tuvaleti köpek yatakları kedi mama su kapları köpek kulübelesi kedi kumu küreği yavru köpek maması kedi seyahat ürünleri köpek kaka poşeti kedi tarak fırçaları frizbi köpek oyuncakları kedi tuvalet paspası köpek ağızlıkları kedi evi köpek sakinleştirici kapalı kedi tuvaleti köpek kapıları acana yavru kedi maması köpek künyeleri kedi kıyafetleri köpek zeka oyuncakları kedi kumu köpek ürünleri kedi eğitim ürünleri köpek tuvalet torbası kedi mama servisleri köpek boyun tasması bentonit kedi kumu köpek parfümleri proplan kedi maması orijen yavru köpek maması kedi kafesleri köpek tasmaları kurutulmuş kedi ödülleri nd farmina mama kedi zeka oyuncakları köpek oyuncakları metal kedi kapları köpek eğitim tasması yavru kedi bakım ürünleri köpek elizabeth yakalığı kedi ürünleri köpek bağlama kazığı yaşlı kedi konservesi kedi boyun tasması köpek mama su kapları kedi kumu torbası köpek seyahat örtüleri kedi taşıma çantaları köpek kıyafetleri kedi aksesuarları köpek diş sağlığı ürünleri kedi gögüs tasması köpek mama servisleri yavru kedi maması köpek ödülleri kedi macunu yetişkin köpek maması kedi sakinleştirici ürünler nd köpek maması kedi tırnak pati bakım ürünleri acana köpek maması kedi uzaklaştırıcı orijen köpek maması stick kedi ödülleri light diyet kedi maması royal canin yavru köpek maması kedi kapıları köpek maması kedi otlu oyuncaklar köpek taşıma çantaları silika kedi kumu yavru köpek konservesi kampanyalı kedi mamaları köpek süt tozu kedi şampuanları köpek uzaklaştırıcı kedi deri tüy bakımı ürünleri köpek tarak fırçaları kedi parfümü hazneli köpek kapları orijen kedi maması köpek gögüs tasması nd kedi maması köpek tuvalet çiş pedi