Boğaziçi Üniversitesi rektörü  Melih Bulu’nun açıklamaları: Hard Rock Metallica… « MedyaPress

20 Mayıs 2022 - 19:43

Boğaziçi Üniversitesi rektörü  Melih Bulu’nun açıklamaları: Hard Rock Metallica…

Boğaziçi Üniversitesi Melih Bulu Habertürk’te Veyis Ateş’in sorularını cevapladı. Atama sonrası yaşanan protestolar  beraberinde Boğaziçi Üniversitesi rektörü Melih Bulu’nun açıklamaları da merak edilip araştırılıyor. İşte, Prof. Melih Bulu’nun “Ben hard rock Metallica dinleyen bir rektörüm.” ve “Siyasete CHP’de başladım!” açıklamalarının yer aldığı açıklamadan satırbaşları…

Boğaziçi Üniversitesi rektörü  Melih Bulu’nun açıklamaları: Hard Rock Metallica…
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 12:38

Prof. Dr. Melih Bulu’nun ataması sonrası Boğaziçi Üniversitesi’nde protestolar peş peşe geldi. Protestolar sonrası Prof. Dr. Melih Bulu Habertürk’te Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı. Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü Melih Bulu, eylemler sırasında üniversite kapısına kelepçe takılması, siyasi geçmişi ve atanma süreciyle ilgili soruları cevapladı. Prof. Bulu’nun “Ben hard rock Metallica dinleyen bir rektörüm.” sözleri ise en dikkat çeken açıklamaları arasına yer alıyor. İşte, Boğaziçi Üniversitesi rektörü Melih Bulu’nun açıklamalarından satırbaşları…

“KAPIYI TUTTURMAK İÇİN KELEPÇE TAKMIŞLAR”

Orada çok pratik bir şey var. Çünkü kapı kırıkmış. Çok fazla şey olduğu için, kapıyı tutturmak için kelepçe takmışlar. Polis amirinin çözümüymüş. Tabii ki Boğaziçili olmayan öğrencilerin güney kampüse girmeleri, 150 yıllık binalara zarar verebilir, bunu kontrol edemeyiz.

Kampüse polis davet edilmedi. Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer aldı. Zaman içerisinde biz birbirimizi tanıdıkça nasıl verimli ve güzel çalışacağımızı göreceğiz.

Şöyle bir rektör seçimi üniversitelerde yok; yani hocalar oy verecek rektör seçilecek. Böyle bir şey yok, yani rektörler atanıyor. Adaylar başvuruyor, çağrıya çıkıyor, komisyon değerlendiriyor, mütevelliye sunuluyor. Devlet üniversitesi olduğumuz için üç aşağı beş yukarı dünya ile aynı yöntemle rektörleri seçiyoruz. Ben bir yönetim organizasyoncuyum, bir kurumu yönetecek kişinin seçimle gelmesi zaten pek kullanılan bir yöntem değil. Demokrasi tabii ki ülkelerin, iktidarın seçimlerinde çok doğru yöntem. Siz bire bir oy vererek rektörü, bir şirketin genel müdürünü seçemezsiniz.

“SİYASETE, ODTÜ’DE OKURKEN CHP’DE BAŞLADIM”

Aslında şimdi söyleyeceklerim birçok insanı şaşırtacak, ben siyasete ODTÜ’de okurken CHP’de başladım. Bunlar da biliniyor ama görünmüyor. Beni hep AK Partili olarak yansıtıyorlar. O zaman öğrenciydim SHP idi o zaman. Belediye başkanı bizim ODTÜ mezunuydu. Yardımcı istemişti, öyle başladım. O zaman o milletvekiliydi ben ona araştırma yapıyordum. Fiili olarak Meclis’e gidip geliyordum. Daha sonra Liberal Demokrat Parti’den teklif geldi. Liberal Demokrat Parti’nin Gençlik Teşkilatı başkanıydım. Ama ben siyasete hep bir akademisyen gözlüğü ile bakan birisiyim. Benim merakım yönetim ve organizasyon.

“İNTİHAL MESELESİ; İFTİRA!”

Bir kere bu intihal meselesi iftira. Orada teknik bir şey gibi duruyor ama benim doktora tezimde literatür kısmı vardır. Oradaki her şey diğerlerinden alıntıdır. En sonunda kaynaklar yazılmıştır. Bütün dert tırnak içine almamış olmam.

Bizim önümüzde böyle yapılacak diye bir format da yoktu. Formatlar sürekli değişir. Bunun birçok standardı var. İşin özü aldığınız şeyin kaynağını yazmış mısınız? Yazmışız sonuçta. Bununla ilgili önceden hazırlıklarımızı yaptık mütevelli ile beraber. Haliç Üniversitesi’nde orada herhangi bir yönetim boşluğu yok, sistem zaten gayet güzel çalışıyor.

“POLİS DOĞRUSUNU YAPTI”

Olayları büyük çerçeveden analiz etmek lazım. Bizim en istemediğimiz şey Boğaziçi’nin 150 yıllık varlığının harabeye dönmesi. Dün böyle bir şey oldu. Polis orada doğrusunu yaptı. Boğaziçi’nin değerlerini bilmeyen insanların girmesi bir filin zücaciye dükkanına girmesi gibi olacaktı. Boğaziçililer her zaman üniversiteye girebilirler.