Biden’ın başkanlığı tescillendi, Trump yenilgiyi kabul etti! « MedyaPress

17 Mayıs 2022 - 16:58

Biden’ın başkanlığı tescillendi, Trump yenilgiyi kabul etti!

Son dakika… ABD Kongre binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, Joe Biden’ın başkanlığını resmen tescilledi. Biden’ın başkanlığının tescil edilmesinin ardında Trump’tan yenilgiyi kabul ettiğini belirten bir açıklama geldi. Trump, “Görevi Biden’a devredeceğim. 20 Ocak’ta sorunsuz bir geçiş olacak” dedi.

Biden’ın başkanlığı tescillendi, Trump yenilgiyi kabul etti!
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 19:21

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenen Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı Kongre oturumunda, Demokrat Joe Biden lehine seçim sonuçları resmen tescil edildi.

ABD Kongre binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, başkanlık seçimini Biden’ın kazandığını resmen onayladı.

Joe Biden’ın 46. ABD Başkanı olacağı gerekli delege oy sayısı tescil edildi. Biden’ın başkanlığını tescil eden oylamada delege oyları şu şekilde oldu; Joe Biden: 306, Donald Trump: 232

RESMEN BAŞKAN OLDU

Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle okundu.

ABD Kongresindeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen Başkan oldu.

TRUMP YENİLGİYİ KABUL ETTİ

ABD’nin mevcut başkanı Donald Trump, Biden’ın başkanlığının tescil edilmesinin ardından “Görevi Biden’a devredeceğim. 20 Ocak’ta sorunsuz bir geçiş olacak” dedi.

Trump’ın ekibi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Seçimin sonucuna tamamen karşı çıkıyor olsam da 20 Ocak’ta sağlıklı bir görev teslimi olacak. Her zaman sadece yasal oyların sayılmasını sağlamak için mücadelemizi sürdüreceğimizi söyledim. Bu, başkanlık tarihindeki en başarılı ilk dönemin sonu olsa da “Amerika’yı yeniden harika yapma” mücadelemizin sadece başlangıcı.