Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam arabasının özellikleri « MedyaPress

22 Haziran 2021 - 23:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam arabasının özellikleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam aracı, diğer bakanların ya da milletvekillerinin kullandığı makam araçlarından çok daha teknolojik özelliklere sahip….

Son Güncelleme :

29 Eylül 2016 - 21:19

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın makam aracı, diğer bakanların ya da milletvekillerinin kullandığı makam araçlarından çok daha teknolojik özelliklere sahip. Özellikle olası saldırılara karşı üstün koruma teknolojisine sahip olan Mercedes S600 marka makam aracının sahip olduğu özelliklere sırasıyla şöyle...Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makam aracı 1 milyon TL masrafla tekrar restore edildi.

2

Aracın farlarının hemen yanında göz yaşartıcı gaz bulunuyor. Kaçış kabiliyetinin arttırılması için farlar, standardından çok daha uzun yanabiliyor.

3

Aracın tekerlekleri, delinme ve patlamaya karşı oldukça dayanıklı. Fakat olası bir delinme durumunda dahi çelik jantlar devreye girerek aracın yine de hareket etmesini sağlıyor.

4

S600 modellerinden farklı olarak daha uzun olan Erdoğan'ın makam aracı, kurşun geçirmez ve türlü patlayıcılara karşı korunma özelliklerine sahip. Olası kimyasal saldırılara önlem olarak araç havayı hiçbir şekilde geçirmiyor.

5

Mercedes S600'ün kasası titanyum alaşımından yapılma. Ayrıca kapıları da 13 cm'lik çelikle güçlendirilmiş. Yani araç için hem kurşun hem de ağır silahları geçirmeyen bir canavar tanımını yapabiliriz.

6

Aracın içerisinde bulunan telefon, direkt olarak Göktürk-1 uydusuna bağlı. Bu sayede yaşanacak bir tehlike anında Erdoğan ve korumaları, istediği kurumla irtibat sağlayabiliyor.