Yaş sebze-meyvede 2.7 milyar dolarlık ihracat « MedyaPress

20 Ağustos 2022 - 02:30
Pet Shop tünel kedi oyuncakları peluş kedi oyuncakları ödül hazneli kedi oyuncakları plastik kedi oyuncakları kedi çiğneme oyuncakları olta kedi oyuncakları kedi seyahat kapları hazneli kedi kapları plastik kedi kapları kedi gezdirme tasması kedi tırmalama tahtası ağacı kulesi kedi banyo ürünleri seramik kedi kapları otomatik kedi kapları ince taneli kedi kumu tester mama kampanyalı kedi konserveleri kedi bakım ürünleri plastik kaucuk oyuncaklar köpek kedi traş makinesi kedi biberonu kedi tuvaleti kalın taneli kedi kumu diş ipi köpek oyuncakları köpek havlama önleyici köpek gezdirme tasması metal köpek kapları seramik köpek kapları köpek seyahat kapları plastik köpek kapları otomatik köpek kapları köpek aksesuarları köpek eklem kas sağlığı ürünleri köpek vitamin ürünleri köpek parazit kene ürünleri köpek kulak sağlığı ürünleri köpek göz sağlığı ürünleri köpek sağlık ürünleri köpek deri tüy bakım ürünleri köpek şampuanları yavru köpek bakım ürünleri köpek bakım ürünleri stick köpek ödülleri doğal et köpek ödülleri kurutulmuş köpek ödülleri köpek bisküvileri köpek kemikleri kampanyalı köpek konservesi yaşlı köpek konservesi yetişkin köpek konservesi konserve yaş köpek maması kampanyalı köpek maması kedi tuvalet eğitim ürünleri kedi çiğneme önleyici ürünler sıvı kedi ödülleri doğal et kedi ödülleri kedi bisküvileri kedi ödülleri kedi tasması kedi süt tozu kedi vitaminleri yaşlı köpek maması tahılsız köpek maması acana kedi maması yavru kedi konservesi yetişkin kedi konservesi kısırlaştırılmış kedi konservesi light diyet köpek maması acana mama proplan yavru köpek maması proplan köpek maması proplan yavru kedi maması orijen yavru kedi maması nd yavru köpek maması nd yavru kedi maması royal canin köpek maması proplan mama acana yavru köpek maması orijen mama kedi maması royal canin yavru kedi maması royal canin kedi maması royal canin mama yaş kedi mamaları tahılsız kedi maması özel ırk kedi maması yetişkin kedi maması yaşlı kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması

Yaş sebze-meyvede 2.7 milyar dolarlık ihracat

Salgının zorlu şartlarına rağmen geçen yıl yaş meyve sebzede 2,7 milyar dolar, meyve-sebze mamullerinde ise 1,7 milyar dolarlık ihracatla tüm zamanların rekoru kırıldı

Yaş sebze-meyvede 2.7 milyar dolarlık ihracat
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 16:09

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu, yaptığı açıklamada, geçen yıl salgının getirdiği tüm sıkıntılı şartlara rağmen çok önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Mutlu, 2020’de önceki yıla göre yaş meyve sebze ihracatının yüzde 20,8 artışla 2,7 milyar dolara ulaştığını belirterek, tüm sektörler arasında en fazla ihracat artışı gerçekleştiren ikinci sektör olduklarını söyledi.

Meyve sebze mamulleri sektörünün, ihracatını yüzde 8,8 artırarak 1,7 milyar dolara ulaştırdığını aktaran Mutlu, en yüksek ihracat artışı sağlayan üçüncü sektörün meyve sebze mamulleri olduğunu aktardı.

Mutlu, salgının, tarım ve gıda sektörlerinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu, küresel çaptaki daralmanın gıda sektörünü fazla etkilemediğini söyledi.

Yaş meyve sebze ile meyve ve sebze mamulleri sektörlerinin salgından fazla etkilenmediğini ifade eden Mutlu, bu süreçte güvenilir ve sürdürebilir ürünlerin ön plana çıktığını, ucuz değil, sürdürülebilir tedarikçinin öneminin bir kez daha anlaşıldığını vurguladı.

“İHRACATÇILARIMIZ KISA SÜREDE SALGINI FIRSATA ÇEVİRMEYİ BAŞARDI”

Melisa Tokgöz Mutlu, Türkiye’nin dünyadaki rakiplerinin çoğundan daha hızlı değişim ve dönüşüm gerçekleştirebildiğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Mamul sektörü olarak, meyve ve sebzeyi en yüksek teknolojiyle donatılmış fabrikalarımızda, yüksek hijyen koşullarıyla işleyip, paketleyip, dünyanın tüketimine kesintisiz bir şekilde sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir ihracatımızla ihracatçılarımız kısa sürede salgını fırsata çevirmeyi başardı. İhracat rakamlarımızda görülen artış bütün bu durumların sonucudur. Ülkemizin stratejik konumu, salgın sürecinde alınan erken tedbirler, üretici ve ihracatçının taleplerinin yerine getirilmesinde bakanlıkların aldığı hızlı kararlar süreci kolay ve iyi atlatmamızı sağlamıştır.”

ÜRÜNLERDE DOMATES, ÜLKELERDE RUSYA ÖNE ÇIKTI

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mutlu, geçen yıl yaş meyve sebze sektöründe değer bazında en fazla ihraç edilen 5 ürünün “domates-taze”, “kiraz-taze”, “mandarinler-diğerleri”, “satsuma” ve “nar” olduğunu bildirdi.

Mutlu, en fazla ihracatın da Rusya, Almanya, Ukrayna, Irak ve Romanya’ya yapıldığını aktardı.

Yaş meyve sebze sektöründe geçen yıl ihracatı en çok artan ürünlerin elma, limon, şeftali ve nektarin olduğunu belirten Mutlu, İspanya, Bangladeş, Hindistan, İngiltere ve Dubai’nin yükselen pazarlar arasında sayılabileceğini söyledi.

Meyve sebze mamullerinde “hıyarlar ve kornişonlar”, “meyve suları-diğerleri”, “elma suları”, “diğer tabii ve mineral sular” ile “domates-konserve”nin ihraç edildiğini anlatan Mutlu, en yüksek ihracatın Almanya, ABD, Irak, Hollanda ve Birleşik Krallık’a yapıldığını bildirdi.

Mutlu, en çok ihracatı artan ürünlerin “karışık haldeki meyve suları”, “çilek”, “elma suyu” ve kiraz-vişne”, bu alandaki yükselen pazarların da Güney Kore, Avusturya, Çekya ve Slovenya olduğunu aktardı.

“TÜRKİYE KONUMU NEDENİYLE KÜRESEL TÜKETİM ARTIŞINI FIRSATA ÇEVİREBİLİR”

Melisa Tokgöz Mutlu, bu yıl salgının kısmi olarak devam etmesinin beklendiğini ve bu durumun çok sayıda ülkede ekonomik anlamda sorun oluşturmayı sürdüreceğini söyledi.

Buna rağmen 2021’de gıda sektöründeki tüketimin artarak devam edeceğini ifade eden Mutlu, şunları kaydetti:

“Bu nedenle de tarıma elverişli toprakları bulunan ülkelerin sürdürebilir tarım politikaları üreterek tarıma dayalı sektörlere daha fazla yatırım yapacağını düşünüyorum. Ülkemizin bir tarım ülkesi olması ve jeopolitik olarak bulunduğu konumdan dolayı bunu avantaja çevireceğine eminim. Birçok ülkenin artık en ucuz ve tek tedarikçi politikasından çıkıp güvenilir ve sürdürebilir üretime, ürün tedarik eden ülkelere yöneldiğini görüyoruz ve bu eğilimin de artmaya devam etmesini bekliyoruz. Türkiye; sahip olduğu ham madde kaynağı, üretim tesisleri ve lojistik olarak bulunduğu konumdan dolayı gıda alanında önemli bir tedarikçi olmaya devam edecektir.”

Mutlu, Türkiye’de tarım üretiminin artması için gerekli politikaların yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu ürün ve yeterli mahsul, hem iç piyasanın tüketim ihtiyacını hem ihracat ayağının desteklenmesi için çok önem arz etmektedir. Sektör olarak, gerekli merciler ile görüşüp dünyada ‘yeni kıymetli maden’ olan tarım için ülkemizde de gerekli atılımlar yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. 2021’de en önemli hedefimiz, elbette ihracat artışındaki sürekliliği sağlayarak katma değeri yüksek ürünlerle tüm dünyanın tedarikçisi olabilmeye devam etmek.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • HKTM13.31 10.00%
 • SAYAS50.60 10.00%
 • SEYKM9.25 9.99%
 • OYLUM4.08 9.97%
 • EKIZ10.28 9.95%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • GZNMI41.28 -9.99%
 • ALCTL31.26 -9.97%
 • DENGE2.23 -8.23%
 • DOKTA32.16 -6.73%
 • LKMNH17.26 -6.25%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO68.50 -1.65%
 • PETKM11.60 4.88%
 • SISE25.72 0.86%
 • EREGL29.72 0.81%
 • TUPRS326.90 -0.64%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 3.020.20 % 0,01
DOLAR 18.1012 % 0,23
EURO 18.1739 % -0,53
BITCOIN 21.055.06 % -1,03
ÇEYREK ALTIN 1.661.59 % -0,52
GRAM ALTIN 1.030.67 % -0,43
Pet Shop kedi yatakları köpek ayakkabıları kedi oyuncakları köpek kafesleri lazer kedi oyuncakları köpek tuvalet eğitim ürünleri açık kedi tuvaleti köpek yatakları kedi mama su kapları köpek kulübelesi kedi kumu küreği yavru köpek maması kedi seyahat ürünleri köpek kaka poşeti kedi tarak fırçaları frizbi köpek oyuncakları kedi tuvalet paspası köpek ağızlıkları kedi evi köpek sakinleştirici kapalı kedi tuvaleti köpek kapıları acana yavru kedi maması köpek künyeleri kedi kıyafetleri köpek zeka oyuncakları kedi kumu köpek ürünleri kedi eğitim ürünleri köpek tuvalet torbası kedi mama servisleri köpek boyun tasması bentonit kedi kumu köpek parfümleri proplan kedi maması orijen yavru köpek maması kedi kafesleri köpek tasmaları kurutulmuş kedi ödülleri nd farmina mama kedi zeka oyuncakları köpek oyuncakları metal kedi kapları köpek eğitim tasması yavru kedi bakım ürünleri köpek elizabeth yakalığı kedi ürünleri köpek bağlama kazığı yaşlı kedi konservesi kedi boyun tasması köpek mama su kapları kedi kumu torbası köpek seyahat örtüleri kedi taşıma çantaları köpek kıyafetleri kedi aksesuarları köpek diş sağlığı ürünleri kedi gögüs tasması köpek mama servisleri yavru kedi maması köpek ödülleri kedi macunu yetişkin köpek maması kedi sakinleştirici ürünler nd köpek maması kedi tırnak pati bakım ürünleri acana köpek maması kedi uzaklaştırıcı orijen köpek maması stick kedi ödülleri light diyet kedi maması royal canin yavru köpek maması kedi kapıları köpek maması kedi otlu oyuncaklar köpek taşıma çantaları silika kedi kumu yavru köpek konservesi kampanyalı kedi mamaları köpek süt tozu kedi şampuanları köpek uzaklaştırıcı kedi deri tüy bakımı ürünleri köpek tarak fırçaları kedi parfümü hazneli köpek kapları orijen kedi maması köpek gögüs tasması nd kedi maması köpek tuvalet çiş pedi