Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten gerginliği artıracak açıklama « MedyaPress

23 Eylül 2021 - 19:10

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten gerginliği artıracak açıklama

Miçotakis, sığınmacılar ve göçmenleri engellemek için Meriç Nehri kıyısına inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabileceklerini söyledi. Yunan Başbakan, Türkiye ile ilişkiler ve göçmen sorununa ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten gerginliği artıracak açıklama
Son Güncelleme :

12 Eylül 2021 - 18:55

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Selanik’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkiler ve göçmen sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Yunanistan’ın özellikle göçmen sorununda menfaatlerinin büyük ölçüde paralel olduğunu savunan Miçotakis, 2021’de, bir önceki yıla göre Türkiye ile Yunanistan arasında daha az gerginlik yaşandığına dikkat çekti.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Miçotakis, ikili ilişkilerde gerilimden kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’deki bazı adaları silahlandırması ve Türkiye’nin buna yönelik itirazına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Miçotakis, “Kendimizi savunma hakkımız müzakere edilemez.” ifadesini kullandı.

Yunanistan insanlığa duvar örüyor: Sınıra 27 km'lik çit yapımına başlandı

Atina’nın, sınırlarını koruma stratejisini sürdüreceğini kaydeden Miçotakis, “Meriç’te inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabiliriz.” dedi.

Atina, düzensiz göçmen geçişini engellemek amacıyla Türkiye-Yunanistan arasındaki kara sınırına kurduğu çelik çitin uzunluğunu 40 kilometreye çıkarmış, çitin yapımı Ağustos 2021’de tamamlanmıştı.