MedyaPress

Türkiye programdan çıkarılmıştı! ABD’de eleştiriler başladı

ABD Senatörü Chuck Grassley, F-35 programı ile ilgili ABD Savunma Bakanı Mark Esper’e çağrıda bulunarak, “Program yanlış yönetiliyor. Savunma bakanlığı maliyeti takip edemiyor. Böyle sürerse finansal israf devam edecek” dedi.

Türkiye programdan çıkarılmıştı! ABD’de eleştiriler başladı
0
Eklenme: 03 Ağustos 2019-15:02 | Güncelleme: 04 Ağustos 2019-08:57

Raporlara göre yıllarca süren geliştirmelere rağmen F-35 avcı uçağı ile ilgili çeşitli problemler devam ediyor. Programın bütçesinin genişletilerek trilyonlarca doların harcanması da buna dahil.

ABD Senatörü Chuck Grassley, Pentagon’un F-35 uçağı programı ile ilgili Savunma Bakanı Mark Esper’den bilgi istedi. Senatör, programın yanlış yönetildiğini ve böyle giderse uçakların pilotları ile ilgili güvenlik kaygılarının ortaya çıkacağını savundu.

Grassley, “Başladığı günden bu yana F-35 programı teknik sorunlar, gecikmeler ve fahiş maliyetler ile gündeme geldi” dedi.

Grassley, Pentagon’un genel denetçisi tarafından Mart ve Haziran aylarında yayınlanan raporlara değinerek, programın “finansla israfa” yol açtığını belitti. Raporda, kullanıma hazır olmayan parçalar ile ilgili yeterince kayıt tutulmadığı da belirtildi.

Senatör, göreve hazır olan uçakların uçuş sürelerini şişirildiğinden bahseden Grassley, “Programda önemli derecede yanlış yönetim ve kötü denetleme var. Savunma Bakanlığı programın asıl maliyetini takip edemiyor. Böyle devam ettiği sürece programdaki para kaybı devam edecek” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.