SON DAKİKA

Sri Lankalı bakan: Saldırıları bilerek engellemedik

Sri Lanka’da 300’den fazla kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili istihbarat bilgisinin önceden alındığı öne sürüldü. Hindistan istihbaratı Sri Lanka’yı terör saldırılardan 2 saat önce uyardığı iddia edildi. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Sri Lankalı bir bakan ise, Sri Lanka’da Pazar günü düzenlenen ve en az 359 kişinin öldürüldüğü saldırılar bilerek engellenmedi.

Bu haber 24 Nisan 2019 - 9:53 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi.

Hindistan’ın NDTV kanalının haberinde, Hint istihbaratının Sri Lankalı yetkilileri ülkedeki ilk terör saldırısından 2 saat önce uyardığı iddia edildi.

Hint hükümetinden bir yetkili, 4 Nisan ve 20 Nisan tarihlerinde de saldırıların olabileceğiyle ilgili uyarı mesajlarının Sri Lankalı istihbarat yetkililerine verildiğini belirtti.

Sri Lanka Devlet Başkanlığı ve Hindistan Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

BİR İDDİA DA REUTERS’TAN

Sri Lankalı bir bakana dayandırılan haberde en az 359 kişinin öldürüldüğü saldırılar bilerek engellenmedi. Bakan, en üst düzeydeki istihbarat yetkililerinin bilinçli olarak saldırılarla ilgili bilgileri sakladığını öne sürüp saldırıların 7-8 yıldır planlandığını iddia etti.

FBI YETKİLİLERİ SRİ LANKA’DA

Öte yandan ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin, Paskalya ayini sırasında kilise ve oteller dahil 8 noktayı hedef alan bombalı terör saldırılarının soruşturulmasına yardım amacıyla Sri Lanka’da bulunduğu kaydedildi.