Son dakika… ABD polisi kongre binasında güvenliği sağladı: Biden’ın başkanlığının tescil edileceği oturum devam edecek « MedyaPress

17 Mayıs 2022 - 11:57

Son dakika… ABD polisi kongre binasında güvenliği sağladı: Biden’ın başkanlığının tescil edileceği oturum devam edecek

Son dakika haberi… ABD Kongresinin Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından baskına uğramasının ardından polis, binanın güvenliğinin sağlandığını duyurdu. ABD Kongresi, olaylar nedeniyle ara vermek zorunda kaldığı Joe Biden’ın başkanlığının tescil edileceği oturumuna devam edecek

Son dakika… ABD polisi kongre binasında güvenliği sağladı: Biden’ın başkanlığının tescil edileceği oturum devam edecek
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 2:39

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimlerin sonuçlarının resmileştirileceği ve Joe Biden’ın başkanlığının tescil edileceği Kongre oturumunun düzenlendiği sırada binayı basan Trump destekçileri Kongreden ve çevresinden uzaklaştırıldı.

ABD Kongresinin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra yerel saat ile 17.40 civarında binanın güvenliğinin sağlandığını açıkladı.

ABD KONGRESİ, BIDEN’IN BAŞKANLIĞININ TESCİLİ OTURUMUNA DEVAM EDECEK

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yazılı bir açıklama yaparak bugün ABD demokrasisine yapılan “utanç verici saldırının” Kongreyi Biden’ın başkanlığını onaylama sorumluluğunu yerine getirmekten caydırmayacağını belirtti.

Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefonda görüştüğünü belirten Pelosi, “Kongrede bu gece oturuma davam etme kararı aldık” ifadesini kullandı.

PENCE SENATOYA DÖNDÜ

Senato Başkanı sıfatıyla Kongre oturumuna başkanlık eden ve olayların ardından güvenli bir yere götürülen Mike Pence’in sözcüsü Devin O’Malley de son gelişmelere ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

“Başkan Yardımcısı Pence, Senatoya döndü.” ifadesini kullanan O’Malley, Pence’in olaylar süresince hiçbir zaman Kongre yerleşkesinden ayrılmadığını kaydetti.

O’Malley, “Pence, Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri, Kongre Polisi, Adalet Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Kongrenin güvenliğinin yeniden sağlanması ve yeniden toplanması için sürekli iletişim halindeydi.” bilgisini paylaştı.