Merkel: “Savaşı engellemek için güvenlik mimarisi oluşturmada başarılı olunamadı” « MedyaPress

12 Ağustos 2022 - 23:14
Pet Shop tünel kedi oyuncakları peluş kedi oyuncakları ödül hazneli kedi oyuncakları plastik kedi oyuncakları kedi çiğneme oyuncakları olta kedi oyuncakları kedi seyahat kapları hazneli kedi kapları plastik kedi kapları kedi gezdirme tasması kedi tırmalama tahtası ağacı kulesi kedi banyo ürünleri seramik kedi kapları otomatik kedi kapları ince taneli kedi kumu tester mama kampanyalı kedi konserveleri kedi bakım ürünleri plastik kaucuk oyuncaklar köpek kedi traş makinesi kedi biberonu kedi tuvaleti kalın taneli kedi kumu diş ipi köpek oyuncakları köpek havlama önleyici köpek gezdirme tasması metal köpek kapları seramik köpek kapları köpek seyahat kapları plastik köpek kapları otomatik köpek kapları köpek aksesuarları köpek eklem kas sağlığı ürünleri köpek vitamin ürünleri köpek parazit kene ürünleri köpek kulak sağlığı ürünleri köpek göz sağlığı ürünleri köpek sağlık ürünleri köpek deri tüy bakım ürünleri köpek şampuanları yavru köpek bakım ürünleri köpek bakım ürünleri stick köpek ödülleri doğal et köpek ödülleri kurutulmuş köpek ödülleri köpek bisküvileri köpek kemikleri kampanyalı köpek konservesi yaşlı köpek konservesi yetişkin köpek konservesi konserve yaş köpek maması kampanyalı köpek maması kedi tuvalet eğitim ürünleri kedi çiğneme önleyici ürünler sıvı kedi ödülleri doğal et kedi ödülleri kedi bisküvileri kedi ödülleri kedi tasması kedi süt tozu kedi vitaminleri yaşlı köpek maması tahılsız köpek maması acana kedi maması yavru kedi konservesi yetişkin kedi konservesi kısırlaştırılmış kedi konservesi light diyet köpek maması acana mama proplan yavru köpek maması proplan köpek maması proplan yavru kedi maması orijen yavru kedi maması nd yavru köpek maması nd yavru kedi maması royal canin köpek maması proplan mama acana yavru köpek maması orijen mama kedi maması royal canin yavru kedi maması royal canin kedi maması royal canin mama yaş kedi mamaları tahılsız kedi maması özel ırk kedi maması yetişkin kedi maması yaşlı kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması

Merkel: “Savaşı engellemek için güvenlik mimarisi oluşturmada başarılı olunamadı”

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya-Ukrayna savaşını engellemek için daha önce bir güvenlik mimarisi oluşturmada başarılı olunamadığını söyledi.

Merkel: “Savaşı engellemek için güvenlik mimarisi oluşturmada başarılı olunamadı”
Son Güncelleme :

08 Haziran 2022 - 14:51

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Berliner Ensemble” salonunda gazeteci Alexander Osang’ın sorularını yanıtladı ve 8 Aralık 2021’de görevini Olaf Scholz’a devrettikten sonra ilk kez kamuoyu önünde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya ile Ukrayna savaşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve kendisiyle ilgili sorulara cevap veren Merkel, “Kendimi iyi hissediyorum. Genel olarak görev süremin bitiminden sonraki zamanın farklı olacağını düşünmüştüm. 24 Şubat ile bir dönüm noktası oldu ve bu beni de meşgul ediyor.” dedi.

Merkel, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı kınayarak, “24 Şubat’ta Ukrayna’ya yapılan bu saldırının haklı çıkarılacak bir tarafı yok. Bu, hiçbir mazereti olmayan uluslararası hukuku ihlal eden vahşi bir saldırıdır.” ifadesini kullandı.

Putin ile 2007 yılında Soçi’de gerçekleştirdiği buluşmayı anlatan Merkel, Putin’in kendisi için Sovyetler Birliği’nin çöküşünün 20. yüzyılda meydana gelen en kötü şey olduğunu söylediğini aktardı. Merkel, “Ben de ona bunun benim hayatımın şanslı bir durumu olduğunu söyledim. Böylelikle özgürlüğe ulaştım, bana zevk ve sevinç veren şeyleri yapabildim. Orada bu konuda büyük bir görüş ayrılığı olduğu açıktı. Bu görüş ayrılığı daha da gelişti. O yıllarda soğuk savaşın gerçekten sonlandırılması başarılmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin’in görüşlerini paylaşmadığını belirterek, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasını “büyük bir hata” olarak nitelendiren Merkel, “Bu savaşı engellemek için bir güvenlik mimarisi oluşturmada başarılı olunamadı.” diye konuştu.

RUSYA İLE İLGİLİ İZLEDİĞİ POLİTİKAYI SAVUNDU

Eski Başbakan Merkel, görev süresi içinde neyi ihmal ettiğine ilişkin soruyu kendisine de sorduğunu belirterek, “Böyle bir trajediyi önlemek için daha fazlası yapılabilir miydi, önlenebilir miydi? Bu nedenle bunlar soruluyor ve elbette bu soruları kendime tekrar tekrar soruyorum.” dedi.

Başbakanlığı döneminde Rusya ve Ukrayna ile ilgili izlediği politikayı savunan Merkel, “Şimdi bu yanlıştı diyebileceğim bir şey görmüyorum. Bu nedenle de özür dilemeyeceğim.” ifadesini kullandı.

Angela Merkel, görev süresi içinde Rusya’ya yönelik hoşgörülü davrandığına ilişkin değerlendirmeleri de reddederek, “Diplomasi başarısız olduğundan dolayı yanlış olmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Putin ile ilişkisinin 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinden sonra kötüleştiğini ve Putin’e karşı saf davranmadığını anlatan Merkel, konuştuğu kişilere “Onun (Putin’in) Avrupa’yı yok etmek istediğini biliyorsunuz. Avrupa Birliğini (AB), NATO’nun ön aşaması olarak gördüğü için yok etmek istiyor.” şeklinde uyarılar yaptığını aktardı.

Merkel, başbakanlık döneminde Rusya ile gerilimin tırmanmaması için yeterince çalıştığını, ancak bunun başarılamamasının üzücü olduğunu kaydetti.

“PUTİN İLE KONUŞULACAK ÇOK ŞEY YOK”

Ülkede kurulan yeni hükümete dış politikada güvendiğini belirten Merkel, “Mevcut federal hükümete güvenmemeyi bile düşünemiyorum.” dedi.

Merkel, Putin ile görüşüp arabulucu olup olmayacağına ilişkin soruya, “Görev anlayışım, Alman hükümetinin benden yapmamı istemediği hiçbir şeyi yapmayacağım şeklindedir.” cevabını verdi.

Bu konuda Alman hükümetinin kendisiyle temasa geçmesini de beklemediğini aktaran Merkel, “Bunun şu anda herhangi bir yararı olacağı izlenimine sahip değilim. Bana göre şu anda konuşulacak çok şey yok, özellikle de Ukrayna olmadan.” değerlendirmesinde bulundu.

MERKEL, KENARDAN YORUM YAPMANIN KENDİSİNİN GÖREVİ OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Başbakanlık görevinden ayrıldıktan sonra neden güncel konularla ilgili konuşmadığına ilişkin de açıklamalarda bulunan Merkel, eski başbakan olmasından dolayı güncel konularda bir şeyler söylediğinde dikkatli davranması gerektiğini, kenardan yorum yapmanın kendisinin görevi olmadığını belirtti.

Merkel 30 yıllık siyasi hayatında sürekli randevulardan randevulara koştuğunu, 16 yıl boyunca Almanya için bir şekilde önemli olan her konunun masasının üzerinden geçtiğini anlatarak, sorumluluktan hiç kaçmadığını ancak görevden ayrıldıktan sonra istirahat edeceğini ve olaylara mesafe koyacağını daha önceleri söylediğini hatırlattı.

TİTREME NÖBETLERİ

Görev süresinin sonuna doğru titreme nöbeti geçirmesine ilişkin açıklamada bulunan Merkel, bu titreme nöbetlerinin birinci sebebinin annesinin ölümünden sonra çok yorgun düşmesi ve bundan çok etkilenmesi, diğer sebebin ise çok az su içmeyle ilgili olduğunu belirtti.

Merkel, bu tür durumlardan korktuğu için yanına sandalye koyduğunu anlattı.

Eski Başbakan Merkel, Haziran 2019’da Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i başbakanlıkta törenle karşıladığı sırada ilk kez titreme nöbeti geçirmiş, ardından bu durum 2 kez tekrarlanmıştı. Merkel daha sonra bu duruma önlem alarak törenlerde milli marşları sandalyeye oturarak dinlemişti.

Pet Shop kedi yatakları köpek ayakkabıları kedi oyuncakları köpek kafesleri lazer kedi oyuncakları köpek tuvalet eğitim ürünleri açık kedi tuvaleti köpek yatakları kedi mama su kapları köpek kulübelesi kedi kumu küreği yavru köpek maması kedi seyahat ürünleri köpek kaka poşeti kedi tarak fırçaları frizbi köpek oyuncakları kedi tuvalet paspası köpek ağızlıkları kedi evi köpek sakinleştirici kapalı kedi tuvaleti köpek kapıları acana yavru kedi maması köpek künyeleri kedi kıyafetleri köpek zeka oyuncakları kedi kumu köpek ürünleri kedi eğitim ürünleri köpek tuvalet torbası kedi mama servisleri köpek boyun tasması bentonit kedi kumu köpek parfümleri proplan kedi maması orijen yavru köpek maması kedi kafesleri köpek tasmaları kurutulmuş kedi ödülleri nd farmina mama kedi zeka oyuncakları köpek oyuncakları metal kedi kapları köpek eğitim tasması yavru kedi bakım ürünleri köpek elizabeth yakalığı kedi ürünleri köpek bağlama kazığı yaşlı kedi konservesi kedi boyun tasması köpek mama su kapları kedi kumu torbası köpek seyahat örtüleri kedi taşıma çantaları köpek kıyafetleri kedi aksesuarları köpek diş sağlığı ürünleri kedi gögüs tasması köpek mama servisleri yavru kedi maması köpek ödülleri kedi macunu yetişkin köpek maması kedi sakinleştirici ürünler nd köpek maması kedi tırnak pati bakım ürünleri acana köpek maması kedi uzaklaştırıcı orijen köpek maması stick kedi ödülleri light diyet kedi maması royal canin yavru köpek maması kedi kapıları köpek maması kedi otlu oyuncaklar köpek taşıma çantaları silika kedi kumu yavru köpek konservesi kampanyalı kedi mamaları köpek süt tozu kedi şampuanları köpek uzaklaştırıcı kedi deri tüy bakımı ürünleri köpek tarak fırçaları kedi parfümü hazneli köpek kapları orijen kedi maması köpek gögüs tasması nd kedi maması köpek tuvalet çiş pedi
404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do