MedyaPress

İsrail’de Yahudiliği kanıtlamak için DNA testi isteniyor

İsrail’de dini mahkemeler kişilerin Yahudi olup olmadıklarını kanıtlamak için DNA testi istiyor.

İsrail’de Yahudiliği kanıtlamak için DNA testi isteniyor
0
Eklenme: 11 Eylül 2019-17:11 | Güncelleme: 11 Eylül 2019-17:45

İsrail’de bir kişinin Yahudi olup olmadığını anlamak için genetik testler isteniyor. Bunun önemli sebebiyse Yahudiliğin anneden geçtiğine ilişkin kurallar. Buna göre Yahudi dini yasalarına göre bir kişinin annesi Yahudi değil fakat babası Yahudiyse o kişi, bu dinin mensubu olarak kabul edilmiyor.

Eylül ayının başında Haaretz’de “Yahudiliği ‘Kanıtlamak’ İçin ürpertici DNA Testi” (DNA Testing to ‘Prove’ Jewishness Is Spine-chilling) başlığıyla yayınlanan bir makaleye göre haham mahkemeleri, “Yahudi devletlerini netleştirme” süreci kapsamında geçen yıl boyunca (2018) kişilere genetik testler yapmayı teklif etti. Test anneden miras kalan mitokondriyal DNA’yı ölçmek adına isteniyor.

Buna göre düzinelerce İsrailli geçen yıl bu sebeple testten geçti. The Chief Rabbinate (Baş Hahamlık) Yahudiliği şüpheli olanların üçte ikisine yardım etti.

HER YIL UYGULANIYOR

Her yıl, 4 binden fazla İsraillinin Yahudi olup olmadıklarını kanıtlamaları isteniyor.

TEST İSTENENLERİN ÇOĞU DOĞU AVRUPA GÖÇMENİ

Testlerin istenmesinin önemli sebebi evlilik. Kayıt için başvuru yapıldığında Yahudiliği şüpheli olanlardan test isteniyor. Bunun talep edildiği çoğu isim, eski Sovyetler Birliği’nden ve Doğu Avrupa’dan göç eden Aşkenaz göçmenlerin çocukları.

Yakın zamana kadar, bu süreç doğum ve ölüm sertifikaları gibi belgeler sunmayı içeriyordu. Şimdiyse Yahudilik ırk meselesi şeklinde çözülmeye çalışılıyor. Haham mahkemeleri, belgeleri yetersiz bulunan isimlerden de DNA testi yaptırmalarını istiyor.

Haaretz gazetesinde “editoryal” şekilde yayınlanan makale şu şekilde devam ediyor;

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.