Burası dedenizin Türkiye’si değil « MedyaPress

19 Haziran 2021 - 17:56

Burası dedenizin Türkiye’si değil

Wall Street Journal gazetesi, “Burası dedelerinizin Türkiye’si değil” başlıklı görüş yazısında, Biden yönetiminin Türkiye’ye karşı yeni bir düşünme biçimi geliştirmesi gerektiği vurgulandı.

Burası dedenizin Türkiye’si değil
Son Güncelleme :

11 Haziran 2021 - 6:50

Amerikan The Wall Street Journal gazetesinde, Amerikalı ünlü akademisyen Walter Russell Mead tarafından “Burası dedenizin Türkiye’si değil” başlıklı bir görüş yazısı yayımlandı.

Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye karşı nasıl bir politika izlemesi gerektiği üzerinde durulan yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Ankara, soğuk savaştaki gibi sadık bir şekilde Batı yanlısı değil, ama yine de önemli bir müttefik.

Türkiye, Amerika’nın en önemli müttefiklerinden biridir, ancak ABD’ye diğer NATO üyelerinden daha fazla zorluk çıkarmaktadır. Başkan Biden, bu ayın sonlarında Erdoğan ile ikili görüşmeye hazırlanırken, bu önemli ilişki hakkında yeni bir düşünme biçimi geliştirmesi gerekiyor.

Türkiye cumhurbaşkanına yakın bazı milliyetçiler ve İslamcılar, ABD’nin 2016’da Erdoğan hükümetini sarsan ve 251 Türk’ün ölümüne neden olan darbe girişimini desteklemiş olabileceğine veya en azından sempati duyabileceğine inanıyor.

Türkiye ve çevresi, ABD-Türkiye ilişkilerini hem daha önemli hem de daha karmaşık hale getirecek şekilde değişti, ancak Washington henüz yeni bir ortaklığın nasıl çalışabileceğine dair bir vizyon geliştirmedi.

Ankara’nın dış politikası daha bağımsız ve daha az öngörülebilir olmaya devam edecek. Washington, Türkiye’nin Hollanda, Norveç veya İspanya gibi davranmasını beklerse, ilişki her iki tarafı da hayal kırıklığına uğratır.”