SON DAKİKA

Başsavcılık Netanyahu’nun dinlenilmesini erteledi

İsrail Başsavcısı, aralarında yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamalarının olduğu hakkındaki 3 ayrı dosya nedeniyle Başbakan Netanyahu’nun dinlenilmesini erteledi.

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 10:50 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi.

İsrail Başsavcılık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Başsavcı Avichai Mendleblit’in hakkındaki 3 ayrı dosyaya dair Başbakan Binyamin Netanyahu’yu 2-3 Ekim’de dinleyeceği, gerek görülmesi halinde ek süre isteyebileceği belirtildi.

Netanyahu’nun avukatları, incelenmesi gereken çok fazla belge olduğu gerekçesiyle dün Başsavcılığa başvurmuş ve müvekkillerinin en az 1 yıl sonra dinlenilmesini talep etmişti.

Mendelblit mart ayı başında yaptığı açıklamada yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamaların yöneltildiği 3 ayrı dosya nedeniyle Netanyahu’ya dava açılabileceğini söylemişti.

Ülkede 9 Nisan’da yapılan genel seçimleri “etkilememek” amacıyla Mendelblit, söz konusu dosyalara dair kesin kararını seçimin ardından Netanyahu’yu dinledikten sonra vereceğini ifade etmişti.

Netanyahu hakkındaki dosyalar

İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında 3 ayrı dosya var. Bunlardan “4000 numaralı” telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturması kapsamında Shaul Elovictch’in sahibi olduğu “Bezeq” medya şirketine ait “Walla News” adlı internet sitesinde, Netanyahu ailesi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında söz konusu şirkete 276 milyon dolar değerinde mali imtiyaz sağlamakla suçlanıyor.

1000 numaralı dosyada ise Netanyahu’nun 2007 ile 2016 yılları arasında iş adamlarından “hediye” adı altında 283 bin dolar değerinde puro, şampanya, mücevher ve uçak bileti aldığı iddia ediliyor.

2000 numaralı dosyada da Netanyahu hakkında, “rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı” yönünde suçlamalar yer alıyor.

Kaynak: AA