ABD Kongre binasının basılması: Yabancı ülkelerden gelen tepkiler « MedyaPress

18 Mayıs 2022 - 12:50

ABD Kongre binasının basılması: Yabancı ülkelerden gelen tepkiler

ABD’de Kongre binasının Trump taraftarlarınca basılması uluslararası alanda birçok tepkiyi de beraberinde getirdi. 20 Ocak’ta görevi devredecek olan Trump taraftarlarına ‘eve dön’ çağrısı yaparken, İngiltere, Almanya, NATO ve Türkiye’den ‘itidal’ açıklamaları yapıldı.

ABD Kongre binasının basılması: Yabancı ülkelerden gelen tepkiler
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 10:49

ABD’de, Joe Biden’ın başkanlığının resmiyete taşınacağı gün sokak olayları meydana geldi. Büyük bir protesto eylemi düzenleyen Trump yanlıları Washington’u birbribine kattı. Kongre binasının önce çevresini saran göstericiler, sonrasında da binaya baskın gerçekleştirdi.

Hollywood filmlerini aratmayan şiddet olayları meydana gelirken, ABD’nin gündemi bir numaralı dünya gündemi haline geldi. Bir çok ülke ve uluslararası platformlar konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD’de Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmelerin endişeyle takip edildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’de meydana gelen olaylara ilişkin, şu ifadeler kullanıldı:

“ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.”

“ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUM”

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ABD’de çıkan olayları “endişeyle” takip ettiğini belirterek, Amerika demokrasisinin gücüne güvendiğini bildirdi. İspanya Başbakanı, “Washington’daki Kongre binasından gelen haberleri endişeyle takip ediyorum. Amerika demokrasisinin gücüne güveniyorum. Yeni Başkan Joe Biden, Amerikan halkını birleştirerek, gerilimi aşacaktır.” ifadesini

AB’DEN SAYGI ÇAĞRISI

AB Yüksek Temsilcisi Borrell ise Washington’daki olayları “ABD demokrasisine görülmemiş saldırı” şeklinde niteleyerek seçim sonucuna saygı çağrısı yaptı.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD’de iktidarın düzenli ve barışçıl bir şekilde devrinin hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Johnson, sosyal medya hesabından, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesine ilişkin açıklama yaptı.

Kongredeki olayları “utanç verici” olarak nitelendiren Johnson, ABD’nin dünya çapında demokrasiyi savunduğunu kaydederek, “İktidarın şimdi düzenli ve barışçıl bir şekilde devri hayati öneme sahip.” ifadesini kullandı.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin başkenti Washington’da göstericilerin Kongre binasına girmesini eleştirerek, “Artık Amerikalı seçmenlerin kararını kabul edin. Demokrasiyi ayaklar altına almaya son verin.” dedi.

FRANSA

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır. Bunu kınıyorum.” ifadesini kullanan Le Drian, ABD halkının iradesine ve oyuna saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. 

NATO: ŞOKE EDİCİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Kongresindeki olayları “şoke edici” şeklinde nitelendirerek, “ABD başkanlık seçiminin sonucuna saygı duyulması” çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg sosyal medya hesabından, “Washington’daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli.” ifadesini kullandı.