2 gün sonra dünya liderlerine sunulacak Türkiye raporu ortaya çıktı « MedyaPress

6 Mayıs 2021 - 16:46

2 gün sonra dünya liderlerine sunulacak Türkiye raporu ortaya çıktı

Avrupa Birliği’nin üst düzey yetkililerinden Josep Borrell, 25-26 Mart’ta yapılacak AB Zirvesi’nde liderlere sunulacak Türkiye raporunu tamamladı. AB yetkilisi raporda, Türkiye hakkında daha çok pozitif gündeme destek veren bir yaklaşım sergiledi. Borrell raporunda AB’ye, Türkiye’nin gerginliği düşürücü tutumunu sürdürmesi halinde olumlu adımlar atması önerisinde bulundu. Raporun olumsuz tarafları da var.

2 gün sonra dünya liderlerine sunulacak Türkiye raporu ortaya çıktı
Son Güncelleme :

23 Mart 2021 - 8:58

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in 16 sayfalık raporu AB-Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin fotoğrafını çeken bir içeriğe sahip. Dün Brüksel’de toplanan AB dışişleri bakanları tarafından da ele alınan raporda ikili bir yaklaşım benimsendi.

OLUMLU VURGULAR

Türkiye’nin aralık ayından bu yana daha sakin ve yapıcı tavır sergilediğinin belirtildiği raporda, “Bunlar olumlu ve memnuniyetle karşılanan ileriye doğru adımlar. KovId-19 salgını, işbirliğine dayalı ilişkinin karşılıklı yararlarını daha da belirginleştirdi” denildi. Bununla birlikte gerilimi düşürme sürecinin halen kırılgan olduğu, sürecin sürdürülebilir ve inanılır olduğunu görebilmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu da raporun vurguları arasında yer aldı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında kırmızı hat anlaşması

POZİTİF TAVSİYELER

Türkiye’nin olumlu yaklaşımı sürdürmesi halinde AB’nin atabileceği adımlar şu şekilde sıralanıyor:

OLUMSUZ TAVSİYELER

Türkiye’nin gerginliği tırmandırması halinde ise şu adımlar öneriliyor:

“EN İYİ İLİŞKİYİ İSTİYORUZ”

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dünkü toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’yle, bir aday ülke, bir komşu, önemli bir ülke olarak üye ülkelerin çıkarlarını ve AB’nin değerlerini koruyarak en iyi ilişkiye sahip olmayı istiyoruz” dedi. Bakanların raporu olumlu ve dengeli bulduğunu söyleyen Borrell, “Türkiye’nin tavrını yakından izlemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. Borrell, izlenecek başlıca konuları ise Kıbrıs müzakereleri, Türk-Yunan görüşmeleri, Libya’daki durum ve Türkiye’deki iç siyasi gelişmeler olarak sıraladı. Olumlu gelişmeleri destekleme konusunda bakanlarla mutabık kaldıklarının altını çizen Borrell, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme, siyasi parti kapatma davası gibi olumlu olarak değerlendiremeyeceğimiz gelişmeler de oldu” diye konuştu. Borrell, toplantı sonrası, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

ATİNA RAPORDAN MEMNUN

Brüksel’deki toplantı öncesi değerlendirmelerde bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Borrell’in Türkiye raporunu, eksikleri olmakla birlikte, prensipte olumlu bulduklarını açıkladı. Dendias, raporun yaptırım olasılığını içerdiğine vurgu yaptı.