Füreya Koral kimdir? Profesyonel seramik sanatçısı Füreya Koral’ın 108. doğum günü « MedyaPress

22 Eylül 2021 - 01:22

Füreya Koral kimdir? Profesyonel seramik sanatçısı Füreya Koral’ın 108. doğum günü

Füreya Koral kimdir, bu soru Google’nin kullanıcılarına yaptığı sürpriz ile merak konusu oldu. Ünlü isimleri anasayfasına konuk eden Google, Füreya Koral’ı da unutmadı. Peki Füreya Koral kimdir, neden bugün Doodle oldu? İşte Füreya Koral’ın 108. doğum gününe özel sürpriz!

Son Güncelleme :

12 Haziran 2018 - 11:17

Füreya Koral kimdir? Profesyonel seramik sanatçısı Füreya Koral’ın 108. doğum günü

Bugün Füreya Koral’ın 108. doğum günü. Google büyük ustanın doğum gününü unutmadı. Anasayfasına Füreya Koral’ın seramik sanatını taşıdı. İşte Füreya Koral’ın hayatı… 

FÜREYYA KORAL KİMDİR?

Füreya Koral, 12 Haziran 1910 tarihinde doğdu. Tarihe ilk Türk profesyonel kadın seramik sanatçısı olarak geçmiştir. Genellikle çinicilik konusundaki gelişkin tekniğiyle, Doğu ve Batı sanatlarının bir birleşimine varmıştır.

İstanbul’da doğan Füreya Koral’ın babası Emin Paşa idi.  Notre Dame de Sion Kız Lisesi’nden 1927’de mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne devam etti. Dönemin ünlü Macar keman virtüözü, sonradan Füreya’nın teyzesi Aliye Berger ile evlenecek olan, Charles Berger’den özel keman dersleri aldı. 1940-1944 arasında müzik eleştirileri yazdı, çeviriler yaptı.

İkinci evliliğini o zaman milletvekili olan Kılıç Ali ile yaptı ve Ankara’ya yerleşti. Bu evlilik sırasında tüberküloz’a yakalandı. İsviçre’de Leysen’de sanatoryumda tedaviye gitti. Burada iken Londra’da bulunan teyzesi Fahrelnissa Zeid, vaktini verimli geçirmesi amacıyla ona sanatla uğraşma materyalleri gönderdi. Bunlar arasında bulunan seramikçilik alet ve materyali dolayısıyla ilk defa seramikçiliğe ciddi bir uğraş olarak başladı.

1947’de Lozan’da seramik çalışmalarına başladı. Ardından tanınmış Fransız seramikçi Serré’nin desteği ile, Paris’te özel bir seramik atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. İlk seramik ve taşbaşkı sergisini 1951’de Paris’te açtı. Aynı yıl yurda döndü, Maya galerisinde yapıtlarını sergiledi. Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli sergilere katıldı, ödüller aldı.

FÜREYA KORAL’IN ÖLÜMÜ

Füreya Koral, 26 Ağustos 1997’de 87 yaşında İstanbul’da öldü.

Füreya Koral, soyuttan gerçeküstüne uzanan ve zaman zaman yerelliğe ağırlık veren bir anlatım çeşitliliği içinde seramik panolar, üç boyutlu yapıtlar, vazo, tabak gibi günlük yaşamda kullanılacak ürünler gerçekleştirmiştir. Özellikle çinicilik konusundaki bilgisi ve yetkin işçiliği yapıtlarında Doğu ve Batı sanatını başarılı bir biçimde birleştirilmesine olanak vermiştir.

Özellikle duvar dekorasyonu, pano ve şömine üstüne çalışmalar yaptı, 1960 yılında da Ankara’daki bir otel için büyük bir pano yaptı. Sanatçının diğer eserleri arasında, 1963 yılında Ankara’da Ulus Çarşısı’na, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’na, 1966 yılında İstanbul’da Ziraat Bankası’na, 1969 yılında İstanbul Divan Oteli’ne yaptığı panolar sayılabilir.

SERGİLERİ VE ÖDÜLLERİ

1951’den günümüze kadar yurt içinde ve dışında 32 sergi açtı. Eserleri Paris’teki Salon d’Octobre, Meksiko’daki Modern Sanat Müzesi, Prag’da Napstkovo Müzeum, Washington’da Smitshonian Institute ve Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki galerilerde sergilendi.

1955 yılında Cannes Milletlerarası Sergisinde gümüş madalya, 1962 yılında Prag Milletlerarası Sergisinde altın madalya kazandı. 1967 yılında İstanbul’da düzenlenen Milletlerarası Seramik Sergisinde de gümüş madalya aldı. Ayrıca Washington Smithsonian Enstitüsü’nden ödül ve Fransa’daki Vallauriş bienalinden onur diplomasi aldı. Koral, 1981’de Kültür Bakanlığı ödülü, 1986’da Sedat Simavi Vakfı Plastik Sanatlar Ödülü’nü de layık görüldü.

İŞTE KORAL’IN BIRAKTIĞI ESERLER

Marmara Oteli lobisinde duvar panosu, 1960,
Ankara Ulus Çarşısı’nda duvar panoları, 1962,
Ankara Tam Sigorta Binası’nda duvar panoları, 1969,
Manifaturacılar Çarşısı’nda duvar panosu, Unkapanı/İstanbul, 1969,
Divan Pastanesi’nde duvar panosu, Taksim/İstanbul.
Hacettepe Üniversitesi Dış Hekimliği Fakültesi’ndeki duvar panosu, Ankara, 1965
Arts Hotel Istanbul’da bulunan duvar çinileri, İstanbul 2015

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.